Вчені з’ясували, чи переживе Земля вибух наднової, що знаходиться “поблизу”

  704

  Вчені з Інституту Кіпру з’ясували, чи загрожують земному життю вибухи розташованих відносно близько наднових зірок. Дослідження опубліковане у науковому журналі Communications Earth & Environment (CEE).

  Наднові вибухають у межах 100 парсеків (326 світлових років) від нашої планети приблизно раз на мільйон років. Народження наднової супроводжується колосальним викидом енергії, здатним завдати шкоди на великій відстані від епіцентру зіркового вибуху. Гамма-сплеск наднової та космічні промені можуть виснажити озон Землі та дозволити іонізуючому ультрафіолетовому випромінюванню досягти поверхні планети.

  Ці ефекти також можуть призвести до утворення більшої кількості аерозольних частинок в атмосфері, що збільшить хмарність та спричинить глобальне похолодання.

  У новому дослідженні вчені вивчили причини вимирання, що сталося на землі наприкінці девонського періоду близько 370 млн. років тому. Фахівці виявили спори рослин, спалені жорстким ультрафіолетовим випромінюванням. Це показує, що тоді щось виснажило озоновий шар нашої планети. Причиною міг бути близький вибух наднової.

  Команда провела розрахунки та виявила, що сьогодні озоновий шар Землі став набагато стійкішим, і захистить життя від наднових у межах 100 парсеків від нашого світу.

  Як показало моделювання, вибух зірки в 326 світлових роках від Землі викличе іонізацію в 100 разів сильнішу за поточний рівень. У цьому випадку середні втрати стратосферного озону становитимуть близько 10% у глобальному масштабі — приблизно стільки ж, скільки спричиняє антропогенне забруднення. Глобальне похолодання також посилиться, але не дуже небезпечно.

  Автори дослідження зазначили, що за описаного сценарію глобальна біосфера вистоїть без особливих втрат. Однак на місцевому рівні у різних частинах світу люди, тварини та рослини можуть зіткнутися з небезпечними ефектами через стократне посилення дії космічного випромінювання.