«Вояджер-1» перестав марити і вперше за півроку надіслав наукові дані

    4886

    У NASA повідомили, що стародавній космічний зонд “Вояджер-1” (Voyager-1) вперше за шість місяців після великого та тривалого збою надіслав на Землю наукові дані. Інформацію надали два наукові прилади — магнітометр і датчик плазми. Для першого в історії людства зонда поза геліосферою — це безцінна інформація. Незабаром команда місії обіцяє запустити ще два інструменти на борту апарату.

    Сьогодні «Вояджер-1» та «Вояджер-2» є найдальшими розвідниками земної цивілізації. Обом їм наприкінці цього року стукне по 47 років. Це два найстаріші чинні апарати NASA. Дивно навіть те, що вони продовжують збирати наукові дані і, в принципі, зберігають працездатність.

    Великий збій у комп’ютерній системі «Вояджер-1» стався у листопаді 2023 року. Замість телеметрії та наукових даних зонд став передавати на землю безглуздий набір даних. У квітні 2024 року команда місії спромоглася зрозуміти причину несправності — вилетів невеликий сегмент (чип) в оперативній пам’яті одного з трьох комп’ютерів зонда. Фахівці зуміли обійти несправний сектор і вперше отримали від зонда інформацію, що читається.

    Далі було справою техніки. Запит на отримання даних від двох наукових приладів було відправлено 17 травня і через дві доби надійшла відповідь — повна інформація щодо спостережень (сигнал в один кінець подорожував 22,5 год).

    Ще два прилади – датчик космічних променів і датчик низькоенергетичних заряджених частинок – проходять калібрування і будуть введені в дію протягом наступних тижнів або місяців. Шість інших приладів на борту зонда або відключено, або вийшли з ладу раніше. Але навіть тих, хто залишився, вистачить на безліч нових наукових праць.



    • інші новини