Танення льодовиків може уповільнити обертання Землі, і доба стане трохи довшою

  138

  Глобальна зміна клімату має чимало наслідків. Але їх зазвичай пов’язують із якимись погодними явищами, катаклізмами. Є цей процес і несподіваний ефект, який спрогнозували в Інституті океанографії Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. Там геофізики досліджували обертання Землі та вплив на нього танення полярних льодовиків.

  Через зміну клімату крижані шапки Гренландії та Антарктиди зменшуються, перерозподіляючи масу Землі. Навіть невелика за мірками планети зміна здатна змінити кутову швидкість її обертання. Розрахунки вчених показали, що через це вже у 2029 році у Всесвітній координований час (UTC) доведеться вводити негативну високосну секунду.

  Одна секунда здається незначним відрізком часу, проте зараз у багатьох сферах потрібна ще більш висока точність синхронного хронометрування. Воно використовують повсюдно: від комп’ютерних мереж до фінансових ринків. Для глобальної координації людство використовує стандартизований час UTC.

  Воно обчислюється з використанням приблизно 450 надточних атомних годинників. Вони забезпечують дуже високу стабільність вимірів. Проте швидкість обертання Землі, де було зав’язано спочатку хронометрування, не рівномірна. Наша планета обертається на кілька мілісекунд швидше, ніж атомний годинник відміряє рівно одну добу.

  Крім того, обертання Землі може змінюватись в залежності від різних геофізичних параметрів: від процесів усередині мантії та ядра до, як з’ясувалося, танення полярних льодів. Щоб компенсувати розбіжності, у UTC кожні кілька років, починаючи з 1970-х, додаються високосні секунди. Саме додаються. Тому що досі забирати їх не доводилося, оскільки через процеси у надрах Землі обертання останні десятиліття прискорювалося.

  Востаннє високосну секунду додавали у 2016 році. Проте з того часу параметри обертання Землі трохи змінилися. І тепер перед людством може поставти протилежна перспектива.

  Автори роботи нагадують про так звану проблему Y2K. Наприкінці 1990-х у світі наростала паніка з приводу переходу до нового тисячоліття, оскільки комп’ютерні системи могли дати збій під час переходу на 2000 рік. Насправді ж помітних труднощів не виникло.

  Проте, вчені вважають, що запровадження негативної високосної секунди може викликати проблеми, оскільки ця процедура ще не проводилася і не тестувалася. Деякі світові системи, що передбачають додавання секунди, не передбачають її віднімання. Якщо виникне розсинхронізація, то у світовій комунікації можуть статися збої.