Американський посадковий апарат «Одіссей» здійснив посадку на бік

  710

  Компанія-розробник стверджує, що, попри перекидання набік, з апаратом все гаразд. Щоправда, жодних картинок після посадки вона не надала. Це може говорити про те, що через некоректне становище апарату він серйозно обмежений за можливостями надсилання даних на Землю.

  Як ми вже писали, 23 лютого 2024 року о 1.23 за Києвом посадковий апарат «Одіссей» приватної американської компанії Intuitive Machines досяг автоматичної м’якої посадки на Місяць. Це стало історичним досягненням: до того автоматична посадка на Селену вдавалася США 1968 року, а ручна — 1972 року. Сідати на супутник нашої планети важко: перша ж висадка людей на Місяць не закінчилася трагедією тільки тому, що астронавти відмовилися від автоматично вибраного району посадки, взяли керування на себе і здійснили посадку трохи в іншому місці.

  У 2024 році японський посадковий апарат SLIM показав, що і в XXI столітті висадка на Місяці зберігає суттєві ризики навіть для тих гравців, хто в принципі виявився на неї здатний: він притулився догори ногами. На прес-конференції Intuitive Machines представники компанії визнали, що мають подібну проблему. Їхній «Одіссей» сів на бік.

  Як це сталося – неясно. Представники компанії вважають (але це тільки робоча гіпотеза), що причиною стала не повністю погашена бічна швидкість посадкового апарату. За вихідним задумом вона повинна була бути нульовою, але на практиці була приблизно 3,2 кілометра на годину (швидкість пішохода, що повільно йде). За припущенням Intuitive Machines ця непогашена швидкість призвела до перекидання апарату.

  На цьому етапі, до отримання додаткової інформації від апарата, що вимагатиме кількох днів, важко виключити й інші варіанти (хоча вони й менш ймовірні). Одна з посадкових ніг могла підломитися або місце посадки було обрано некоректно. Якщо на ньому було каміння, це могло призвести до того, що одна з ніг «сіла» на камінь і створила перекидальний момент.

  Невдалий вибір місця посадки міг бути пов’язаний з тим, що «Одіссей», на відміну від більшості апаратів для посадки на Місяць, мав повністю автономну систему посадки, а не здійснював її під дистанційним керуванням. Комп’ютерному зору навіть в ідеальних умовах складно суперничати зі здатністю людини ідентифікувати об’єкти (типу того ж великого каміння), а у «Одіссея» перед посадкою ще й виникли технічні складності з низкою камер і датчиків, через що він використовував при посадці неосновний їх набір.

  Чисто теоретично можливий і третій сценарій: посадка була на 80-му градусі південної широти, дуже близько до південного полюса. У цій частині Місяця поверхня багато в чому складена вічною мерзлотою. Продукти згоряння палива могли частково підплавити таку поверхню, що так само призвело до нерівної посадки. Втім, ймовірність цього варіанта невелика: двигуни «Одіссея» відносно слабкі, їм важко забезпечити такий сценарій. Водночас для потужніших двигунів — наприклад, як на Starship, який доставить американських астронавтів на Місяць у другій половині 2020-х — такий сценарій виключити складніше.

  Intuitive Machines стверджує, що з апаратом, попри не зовсім вдалу посадку, все гаразд: сонячні батареї отримують енергію від Сонця, наукові прилади дивляться нагору, антена підтримує зв’язок із Землею. Але жодних фото від апарата після посадки вони поки не надали. Це може говорити про проблеми з пропускною здатністю каналу зв’язку, зумовлені невірним кутом розташування апарату.

  «Одіссей» не має радіоізотопного джерела тепла, тому він навряд чи переживе місячну ніч, яка настане менш ніж через декаду. Якщо до цього моменту компанія-розробник не отримає достатнього обсягу даних з апарату, місія пройде обмежено успішно. З високою ймовірністю майбутні місії Intuitive Machines будуть перенесені за термінами, щоб спробувати врахувати уроки цієї посадки.