На Сонці стався найпотужніший за 7 років спалах екстремального рівня

  756

  Служби стеження за Сонцем зафіксували вчора пізно ввечері та вночі три спалахи екстремального рівня. Найпотужнішим виявився спалах о 00:34 за київським часом, його сила досягла індексу X6.3. Попередній потужний спалах — з інтенсивністю X8.2 — спостерігався у 2017 році під час попереднього циклу активності Сонця. Збільшення частоти та інтенсивності спалахів під час нового циклу вказують на те, що пік активності наближається і може настати раніше за прогнози.

  Два із трьох спалахів не супроводжувалися викидом коронарної маси — заряджених частинок речовини корони Сонця. За третьою та найінтенсивнішою подією інформації поки що немає. Група плям, що випустила спалахи, рухається у бік центру Сонця, і викид коронарної маси однозначно був би спрямований у бік нашої планети. Для життя на Землі це не несе безпосередньої загрози, хоча супутники можуть від цього постраждати. Також спалах у вигляді іонізуючого випромінювання здатний на якийсь час перервати короткохвильовий зв’язок на ділянці Землі, що освітлюється, і викликати перевантаження автоматики електричних мереж.

  Цикл активності Сонця повторюється кожні 11 років. Один цикл від іншого може сильно відрізнятися, тому вчені уважно спостерігають за процесами на нашій зірці, і щоразу будують нові діаграми циклу. Зараз Сонце знаходиться на підйомі до піку активності 25-го циклу з початку спостережень за цим процесом. Попередній 24-й цикл був «тихим», але від нового циклу, як показали спостереження останніх років, слід чекати надзвичайно високої активності.

  Дані попередніх спостережень дозволяли розраховувати пік активності Сонця у першій половині 2025 року. Нові дані спостережень говорять, що пік з великою ймовірністю припаде на другу половину 2024 року. Він десь поряд. І добре, якщо для нас він виллється лише в наростаючі північні сяйва, і більше ні в що інше типу масового падіння на Землю супутників Starlink або збоїв в енергомережах.  • інші новини