Вчені Національного університету Кангвон у Південній Кореї розкрили зв’язок між зміною рівня моря через глобальне потепління та збільшення ризику землетрусів. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Quaternary Science Reviews.
Дослідники використовували метод електронного парамагнітного резонансу (ЕПР), щоб датувати породи вздовж зсувних розломів на Корейському півострові, де два геологічні масиви переміщуються один відносно одного і деформують проміжну породу. ЕПР оцінює енергію електромагнітного випромінювання, що поглинається неспареними електронами у зразку, що міститься в магнітному полі. Неспарені електрони згодом накопичуються у породі через розпад радіоактивних елементів.
В цьому випадку вчених цікавили відкладення дрібнозернистого глинистого матеріалу завтовшки десятки метрів. Було проаналізовано понад 450 дат та визначено, що почастішання землетрусів збігалося з п’ятьма ключовими міжльодовиковими періодами (названими морськими ізотопними стадіями 15, 13, 11, 9 та 7) за останні 650 тисяч років. Передбачається, що швидкі зміни рівня моря через танення льодовикових щитів у ці кліматичні періоди могли відіграти значну роль у підвищенні ризику сейсмічних подій.
Це може бути результатом зняття напруги через розвантаження льодовиків, проте 2,58 мільйона років тому льодовикові щити четвертинного періоду (2,58 мільйона років тому й дотепер) перебували надто далеко від Корейського півострова, щоб викликати таку реакцію. Вчені вважають, що поясненням може бути механічне напруження, що спричиняється талою льодовиковою водою на літосферу.
Оскільки зміна клімату посилює танення льодовиків та посилює підвищення рівня моря, це може спровокувати зростання кількості нових землетрусів у майбутньому.