Вчені знайшли докази надзвичайно швидкої зміни магнітних полюсів Землі

    981

    Багато фахівців вважають, що чергова зміна полярності має відбутися найближчим часом. Така думка заснована на деяких фактах, зокрема на даних супутникових спостережень, які вказують, що магнітне поле поступово слабшає.

    Магнітні полюси Землі можуть змінювати своє становище із надзвичайно високою швидкістю – до одного градуса на тиждень.

    Такий висновок зробила група вчених у статті для журналу Geophysical Research Letters, повідомляє PhysOrg.

    Магнітне поле Землі, як вважається, утворюється внаслідок рухів рідкого металевого ядра планети, що проводить електрику. Поле змінює свою орієнтацію із частотою приблизно один раз на 200 тисяч років — тобто його північний та південний полюси змінюються місцями (хоча остання достовірна зміна відбулася 780 тисяч років тому). Однак у 1995 році колектив дослідників надав докази, що цей процес може відбуватися набагато швидше.

    Зміна полюсів залишає чіткий слід у породах, що містять здатні намагнічуватись частинки, які орієнтуються в залежності від характеристик поля. Вчені досліджували характеристики лавових порід у районі гори Стінс-Маунтін в Орегоні. За їхніми даними, близько 16,2 мільйона років тому зміна полюсів відбувалася зі швидкістю 6 градусів на день — це у 10 тисяч разів швидше, ніж зазвичай. Цей результат викликав дуже скептичну реакцію наукового співтовариства.

    Автори нової роботи вивчали лавові породи віком 15 мільйонів років, що поряд з горою Бетл-Маунтін у штаті Невада. Дослідники зробили висновок, що в цей період зміщення полюсів відбувалося зі швидкістю 53 градуси на рік.

    Вчені вважають, що так швидко відбувався не весь процес зміни полюсів, але як мінімум один із його етапів.

    Джерело: phys.org



    • інші новини