NASA виключило марсохід із програми повернення зразків ґрунту з Марса

  1291

  Амбіційний проєкт NASA та ЄКА з доставки зразків марсіанського ґрунту на Землю знову зазнав змін. Замість відправки на Марс ровера для збору пробірок зі зразками і доставки їх до ракети, що повертається, вирішено скористатися або послугами Perseverance, або двома гелікоптерами як резервний варіант. І Perseverance, і марсіанський гелікоптер Ingenuity показали, що вони створені з величезним запасом міцності.

  У березні цього року NASA та ЕКА вперше серйозно переглянули програму місії Mars Sample Return. Спочатку планувалося, що ровер Perseverance, що діє зараз на Марсі, збирає зразки ґрунту в кратері Єзеро, і згодом залишить їх на поверхні планети, щоб спеціально створений для збору пробірок марсохід зміг їх зібрати і доставити на ракету, що повертається.

  Марсохід для збору пробірок мало створити Європейське космічне агентство. У березні цього року NASA та EKA повідомили, що з метою підвищення шансів на повернення зразків необхідно створити два окремі посадкові модулі, а не один, як планувалося раніше. Попередні розрахунки показали, що один посадковий модуль буде занадто важким і складним для безпечного спуску на поверхню Марса з його розрідженою атмосферою відразу марсохода і пускової установки з ракетою, що повертається.

  Виробництво та доставка на Марс двох посадкових модулів замість одного очевидним чином робить проєкт дорожчим, як і дещо знижує шанси на успіх (дві посадки замість однієї — це також підвищення ризику провалити місію). Новий план, про який представники NASA та EKA повідомили на вчорашній зустрічі з пресою, передбачає відмову від марсохода (і другого посадкового модуля) для збору зразків, зібраних Perseverance.

  Згідно з новим планом, затвердження якого може відбутися після всіх необхідних розрахунків приблизно через рік, зразки до ракети, що повертається, доставить сам Perseverance. Марсохід Curiosity, на основі проєкту якого створено Perseverance, показав чудову працездатність та довголіття, тому в NASA вважають, що у 2030 році Perseverance також продовжуватиме працювати і зможе відвезти пробірки із зразками у потрібне місце.

  На випадок відмови Perseverance на посадковому модулі з ракетою, що повертається, буде два марсіанські вертольоти на кшталт Ingenuity. Останній також показав найвищу надійність, здійснивши вже 29 польотів в атмосфері Марса замість запланованих 5. Гелікоптери для доставки пробірок отримають роботизовані маніпулятори для їх захоплення і коліщатка на шасі для точного маневру на поверхні Марса, щоб мати можливість наїхати на пробірки для них.

  Перегляд планів із пропозицією використовувати дві посадкові платформи зрушив терміни початку місії з 2026 на 2028 рік, що дозволило б доставити зразки на Землю у 2033 році. Відмова від другого посадкового модуля та марсохода-кур’єра нічого в цьому не змінило. Місія все так же орієнтується на старт у 2028 році. Слід зазначити, звинувачувати в цьому треба не NASA і EKA, а об’єктивну реальність — Марс не щороку перебуває на потрібній відстані від Землі для планування вікна.

  Джерело: SpaceNews  • інші новини
  • не пропусти

  • магазин