Китайські COVID-програми стали «цифровими наручниками» — через них можна повністю контролювати громадян

  96

  Китайська влада стала зловживати можливостями соціального контролю за допомогою загальнонаціональної цифрової системи для боротьби з COVID-19 та пов’язаних із нею додатків. Сервіси відстежують переміщення та покупки користувачів, обмежуючи їх можливості залежно від дій, а не діагнозу. Про це пише Financial Times.

  На відміну від інших країн, влада Китаю використовувала для боротьби з COVID-19 спеціальні додатки. Їх активно використовували через політику нульової толерантності до захворювання. В результаті сервіси отримали право відстежувати величезний обсяг даних користувачів – геолокацію, покупки, відомості про тести на COVID-19, статус вакцинації та багато іншого. Зелений код дозволяє ходити куди завгодно, жовтий – потрібно скласти тест, а червоний – попрямувати на самоізоляцію чи карантин.

  Журналісти стверджують, що через два роки пандемії послуги почали зловживати отриманими відомостями. Житель Пекіна Го Жуй (Guo Rui) розповіла, що після покупки ліків від застуди, для чого тепер у Китаї необхідно пред’явити посвідчення особи, для неї виявився закритий вхід до громадських місць — додаток змінив статус її здоров’я. На екрані з’явилося повідомлення із забороною відвідування публічних місць та вимогою пройти тест на COVID-19. Також смартфон різко запищав, після чого люди довкола неї розійшлися.

  Але найбільш вражаючий випадок стався в Чженчжоу, де місцева влада змінила коди понад тисячу осіб на червоні, щоб вони не змогли протестувати проти місцевих сільських банків, у яких їхні вклади можуть незабаром зникнути, оскільки ці банки перебувають на межі краху. Співрозмовник видання розповів, що він не зміг поїхати до Чженчжоу через зміну статусу у додатку. Йому без будь-яких причин надали червоний статус «прибулого з-за кордону».

  При цьому китайський уряд наполягає, що система антиковідних додатків призначена виключно для охорони здоров’я. У Чженчжоу місцевий антикорупційний орган у середу призначив покарання п’ятьом чиновникам за зміну кодів “без дозволу”.

  Зараз завдяки відстеженню величезної кількості даних китайські органи охорони здоров’я швидко реагують на випадки зараження. Одним із найяскравіших прикладів стало виявлення трьох хворих в одному з районів Пекіна. Через це влада за три дні помістила на карантин 9785 громадян, які контактували з ними, і заборонили ще 77 тис. осіб відвідувати громадські місця.

  Джерело: ft.com


  • не пропусти

  • магазин