Планетологи з’ясували, чому Уран виглядає світлішим за Нептуна

  255

  У нічному небі Уран і Нептун відрізняються один від одного кольором: Уран виглядає блідо-блакитним, а Нептун йде в сині тони, хоча обидві ці планети близькі за масою, розміром та складом атмосфери. Планетологам вдалося з’ясувати, чому одна планета відрізняється від іншої кольором, з чим допомогли спостереження за допомогою телескопів обсерваторії Gemini Observatory та космічного телескопа «Хаббл».

  Відкриття зробила міжнародна група вчених під керівництвом професора планетарної фізики Оксфордського університету Патріка Ірвіна (Patrick Irwin). Результати роботи опубліковані у виданні Journal of Geophysical Research. Суть роботи дослідників – створення моделі поведінки аерозольних шарів в атмосферах цих планет на базі множинних спостережень за допомогою спектрометрів, інфрачервоних камер та у видимому діапазоні.

  Створена модель атмосферних процесів на Урані і Нептуні повністю відповідає явищам, що спостерігаються, аж до виникнення темних областей в атмосферах цих планет. Додамо, в єдиній моделі вперше використовувалися дані спостережень у діапазонах від ультрафіолетового до видимого та ближнього інфрачервоного (довжина хвилі від 0,3 до 2,5 мкм). Зібрана інформація дозволила побудувати модель атмосфери з трьох шарів аерозолів (суспензії в атмосфері).

  З’ясувалося, що на видимий колір планет ключовий вплив має середній аерозольний шар. Це щось схоже на серпанок, який змушує метан конденсуватися і випадати у вигляді снігу. Оскільки Нептун має більш активну, турбулентну атмосферу, ніж Уран, вчені вважають, що в атмосфері Нептуна йде більш активне утворення опадів і, як наслідок, середній аерозольний шар має меншу товщину, ніж на Урані (частки аерозолю активніше осідають разом зі снігом. Саме цей товстіший аерозольний шар на Урані ніби відбілює планету, і у видимому діапазоні вона видна в блідо-блакитних тонах, тоді як Нептун, чия атмосфера прозоріша, виглядає темнішим — швидше синім, ніж блакитним.

  Джерело: sciencedaily.com


  • не пропусти

  • магазин