Корабель Boeing Starliner вперше пристикувався до МКС, але у польоті виникли нештатні ситуації

  3026

  Компанія Boeing виконала стикування пілотованої капсули CST-100 Starliner з американським модулем «Гармонія» на МКС. Це перша стиковка нового корабля з космічною станцією та нова альтернатива «Союзам» та «Драконам». Знаменний крок затьмарило кілька нештатних ситуацій у польоті, наслідків яких вдалося уникнути лише за рахунок значного запасу міцності корабля Boeing.

  Для капсули CST-100 Starliner цей політ став другим випробувальним після провалу першого тестового польоту в грудні 2019 року. На той раз через помилку в системі розрахунку часу роботи двигунів корабель здійснив вихід за межі розрахункової орбіти. Пального, що залишилося, не вистачало на стиковку з МКС і Starliner посадили без підходу до станції.

  Після більш ніж двох років і ремонту корабля – на Starliner замінили сервісний модуль – запуск відбувся 20 травня цього року на ракеті-носії Atlas V. Старт відбувся ще в п’ятницю о 01:45 за київським часом із космодрому бази Космічних сил США на мисі Канаверал. Стикування з МКС було було заплановано на 21 травня о 02:10 за Києвом, але відбулося на одну годину пізніше. Також Boeing на три години затримала повідомлення про проходження місії, що викликало побоювання у її успішності.

  Як з’ясувалося пізніше, у польоті виникло кілька «дрібних» позаштатних ситуацій. По-перше, контур охолодження на кораблі показав позаштатну поведінку температури. Система продовжувала підтримувати стабільну температуру у контурі, але працювала з перевищенням нормального навантаження.

  “Наземна команда проробила велику роботу з управління цими контурами”, – сказав Стів Стіч (Steve Stich), керівник програми комерційного екіпажу NASA, на брифінгу після стикування. За його словами, в контури рідини, що охолоджує, могла потрапити волога, яка замерзла і забила фільтр, викликавши підвищення тиску в контурі. Контролери змогли керувати температурою цих контурів рідини, і в системі був достатній запас.

  Другою проблемою стала відмова 2 з 12 кормових двигунів орбітального маневрування та управління положенням (OMAC) у складі сервісного модуля під час виходу космічного корабля на орбіту незабаром після запуску. У заяві Boeing йдеться, що, ймовірно, падіння тиску в камері викликало відключення цих двигунів. Докопатися до кореня проблем навряд чи вдасться, сервісний модуль відокремиться від капсули під час повернення на Землю і згорить в атмосфері.

  Також під час стикування відмовили два двигуни системи керування реакцією (RSC), які відповідають за фінальне зближення корабля зі стикувальним доком.

  «Я не думаю, що ми вже знаємо, що трапилося з цими двигунами, але корабель має достатньо резервів, — сказав Стич. — У тому числі для розстикування та посадки».

  Незважаючи на все, Starliner завершив стиковку. На кораблі близько 350 кг вантажу станції. На орбіті Starliner пробуде чотири дні, після чого відстикується та повезе на Землю 272 кг вантажу. Приземлення буде на суходіл у західній частині США. Це перший пілотований американський корабель, який сідатиме не в океан.

  У разі успіху місії перший політ Starliner із екіпажем відбудеться до кінця поточного року. Однак, проблема з двигунами може відсунути цей момент.

  Джерело: nasa.gov


  • не пропусти

  • магазин