Телескоп «Хаббл» виявив зірку, яка вижила після перетворення «сусідки» на наднову

  1577

  Смерть масивної зірки супроводжується вибухом надновим і яскравим спалахом, який може ненадовго затьмарити цілу галактику. Не дивно, що зоря, що розташована в безпосередній близькості від наднової SN 2013ge, довго залишалася прихованою від очей. Проте телескоп «Хаббл» допоміг розглянути її в ультрафіолетовому діапазоні.

  Вчені виявили , що світло від наднової SN 2013ge тьмяніє з 2016 року, але поруч з нею розташовується інше джерело ультрафіолетового випромінювання, що зберігає свою яскравість, а значить, йдеться про подвійну систему, в якій «вижила» одна з зірок.

  Аналізуючи дані з «Хаббла», астрономи виявили, що в області наднової відсутній водень, і це було дивно — перед ученими постало питання, куди він міг подітися до того, як стався вибух. Автори дослідження встановили, що процеси в подвійних системах масивних зірок можуть мати деякі особливості: перед вибухом наднової друга зірка відкачала водень у своєї «сусідки».

  Тепер вчені будуть відслідковувати подальшу еволюцію зірки, що вижила, яку в залежності від відстані до наднової можуть очікувати два варіанти розвитку подій. При першому варіанті вона може бути викинута із системи, і це пояснює походження одиночних наднових. При другому ж вона продовжить обертатися орбітою навколо свого компаньйона, перш ніж злитися з ним, але це, кажуть вчені, займе мільярд років.

  Астроном Олексій Філіппенко з Каліфорнійського університету в Берклі та співавтор дослідження зазначив, що вивчення життєвого циклу масивних зірок має велике значення, оскільки в їхніх ядрах та наднових утворюються усі важкі елементи.

  Джерело: space.com


  • не пропусти

  • магазин