Призов, повістки та військова бронь. Все, що треба знати про мобілізацію в Україні

  3982

  Доки триває повномасштабна війна росії проти України, лишаються актуальними питання про мобілізацію: хто підлягає призову, як нині діють військкомати, хто та де може вручати повістку та інші.

  Кого можуть мобілізувати

  На сьогодні, згідно з указом Президента від 24 лютого цього року, оголошено загальну мобілізацію. Вона триватиме протягом 90 днів. Є певні хвилі або черги мобілізації, зокрема:

  • перша черга — на військову службу призиваються колишні військовослужбовці, які мають бойових досвід або служили за контрактом;
  • друга черга — призов військовослужбовців, які проходили строкову службу або також служили за контрактом;
  • третя черга — призов військовозобов’язаних громадян, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу;
  • четверта черга — на військову службу призиваються всі мешканці країни, які не мають вікових обмежень або за станом здоров’я.

  На сьогодні ми перебуваємо на другій черзі мобілізації, тобто коли призивають військовозобов’язаних людей, які проходили строкову військову службу або служили за контрактом.

  Як нині називаються військкомати

  На сьогодні колишні військкомати чи військові комісаріати називаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Змінилась не лише назва, але й функціонал: зараз є й соціальна складова. Додані певні функції соціальної підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей.

  Хто, як та коли має право вручати повістку

  Вручення повістки та огляд речей. Що треба знати про перевірку на блокпостах
  Законодавством на сьогодні не визначено місця, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити особисто в руки в будь-якому місці:

  • на вулиці;
  • на блокпосту;
  • на робочому місці тощо.

  Вручати повістку може представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний. Також повістки можуть вручати безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

  Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від вручення повістки, складається акт, який вручається військовозобов’язаному під підпис.

  Разом з тим, керівник підприємства, установи, організації має обов’язок вручати повістки працівникам, якщо вони переховуються від військового комісаріату, і це не буде порушенням норми законодавства.

  Чи може особа з інвалідністю служити в ЗСУ

  Зараз існує певний перелік категорій осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Однією із таких категорій є особи з інвалідністю. Але є виняток: такі особи можуть призиватися за власним бажанням, призвати їх на загальних підставах, як інших військовозобов’язаних, не можна.

  Якщо особа з інвалідністю хоче служити, їй слід звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пройти співбесіди та медичний огляд. Після цього лікарська комісія та керівник військового комісаріату будуть приймати остаточне рішення, чи може ця людина бути мобілізованою, чи ні.

  Чи можуть призвати багатодітних батьків

  Відповідно до законодавства, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які:

  • мають на вихованні трьох неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18-ти років;
  • виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину (такі батьки та опікуни не можуть призиватися примусово);
  • виховують повнолітню дитину з інвалідністю 1 або 2 групи, а також не підлягають мобілізації усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітніх дітей, сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

  Перетин кордону батьками

  При плануванні перетину кордону військовозобов’язані чоловіки повинні мати документи, які підтверджують те, що вони, до прикладу, є батьками трьох і більше дітей.

  Одними з документів можуть бути відповідні медичні документи, які підтверджують факт хвороби чи наявності в дитини інвалідності.

  Плануючи поїздку за кордон, начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук радить додатково проконсультуватися в юристів, які нададуть інформацію про вичерпний перелік документів, які слід завчасно підготувати.

  «Я також раджу звертатися на гарячу лінію системи безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103», — додала Наталія Марчук.

  Що таке військова бронь та хто має на неї право

  Військовозобов’язані можуть отримати відстрочку від мобілізації за допомогою так званої броні. Статтею 24 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначено, що бронювання військовозобов’язаних запасу здійснюється заради забезпечення функціонування певних органів, підприємств та організацій в особливий період.

  Бронь можуть отримати військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, яким встановлені певні мобілізаційні завдання.

  Якщо вас цікавить, чи можете ви бути заброньовані, то варто звертатися до фахівця свого підприємства чи установи, який відповідає за облік військовозобов’язаних, або до керівника та уточнити це питання.

  Право на бронь можуть мати фахівці управління певних військових структур. До прикладу, в ЗСУ, Міноборони є, крім військовослужбовців, які зараз на фронті, певна кількість працівників, які забезпечують функціонування таких міністерств, інституцій. В першу чергу такі фахівці мають право на бронювання та відстрочку на шість місяців від призову на військову службу під час мобілізації.

  Джерело  • інші новини