Марсохід Perseverance поділився найдетальнішим відео сонячного затемнення на Марсі

  1478

  Марсохід Perseverance аерокосмічного агентства NASA сфотографував, як Фобос, крихітний природний супутник Марса, перетинає поверхню Сонця. Кадри сонячного затемнення на Червоній планеті були отримані 2 квітня, коли ровер рухався до висохлої дельти стародавньої марсіанської річки, розташованої в районі 45-кілометрового кратера Єзеро.

  “Подібні спостереження допоможуть вченим краще зрозуміти орбіту місяця і те, як його гравітація впливає на марсіанську поверхню, зрештою формуючи кору і мантію Червоної планети”, – кажуть дослідники з Лабораторії реактивного руху NASA (Jet Propulsion Laboratory, JPL), які відповідають за місію Perseverance.

  Вони ж поділилися відео явища, яке тривало трохи більше ніж 40 секунд. Кадри були записані на 397-й марсіанський день перебування марсохода на Червоній планеті за допомогою системи камер Mastcam-Z.

  “Я знала, що зйомка буде гарною, але не очікувала, що вона буде настільки приголомшливою”, – прокоментувала відзнятий матеріал Рейчел Хаусон (Rachel Howson) з компанії Malin Space Science Systems в Сан-Дієго, одна з членів команди Mastcam-Z, яка керує камерою.

  Фобос приблизно в 157 разів менший від земного Місяця. Інший місяць Марса, Деймос, ще менший. Вчені вважають, що обидва супутники Червоної планети раніше були астероїдами, притягнутими на орбіту Марса силою його гравітації. На думку дослідників, за кілька мільйонів років Фобос неминуче впаде на поверхню планети. Двадцять років спостережень за марсіанськими сонячними затемненнями за допомогою інших марсоходів, що висадилися на Марс, вказують, що орбіта Фобоса поступово скорочується.

  «У міру обертання Фобоса навколо Марса гравітація місяця впливає на внутрішню частину Червоної планети невеликими приливними силами, деформуючи породу в корі і мантії планети. Ці сили також повільно змінюють орбіту Фобоса. Геофізики можуть використовувати дані про ці зміни, щоб краще зрозуміти, наскільки податлива внутрішня частина Марса, а також дізнатися більше про склад кори та мантії планети», – йдеться у заяві представників JPL.

  До 2019 року відправлені на Марс ще до марсохода Perseverance ровери Curiosity, Opportunity і Spirit зафіксували 40 сонячних затемнень Фобосом і вісім затемнень за допомогою Деймоса. Завдяки оновленню прошивки марсохід Curiosity навчився знімати відео. Perseverance продовжив цю традицію.

  Проте Perseverance, який приземлився у лютому 2021 року, надав наймасштабніше відео сонячного затемнення Фобоса — і найвищої частоти кадрів за всю історію. Це стало можливим завдяки системі камер нового покоління Mastcam-Z, удосконаленій у порівнянні із Mastcam Curiosity.

  Більше просунута камера Perseverance дозволила побачити явище в новому кольорі. Камера Mastcam-Z оснащена сонячним фільтром, що діє як сонцезахисні окуляри для зменшення інтенсивності світла. Завдяки цьому на ландшафті місяця можна відзначити гребені та пагорби. Крім того, на самій поверхні Сонця можна побачити сонячні плями.

  Основне завдання марсоходу Perseverance залишається незмінним – пошук доказів існування на поверхні життя в далекому минулому Марса.

  Джерело: space.com


  • не пропусти

  • магазин