Вчені оцінили ймовірність нового виверження Везувію

    1246

    Вулкан Везувій в Італії, який колись погубив Помпеї та Геркуланум, востаннє вивергався у 1944 році. Вчені зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха встановили, коли він може прокинутися знову. За їхніми розрахунками, це станеться не раніше ніж за кілька сотень років, повідомляє Science Advances.

    Везувій – один із найнебезпечніших вулканів Європи. У безпосередній близькості від нього проживає понад три мільйони людей. Виверження Везувію здатне спричинити безліч жертв.

    Щоб оцінити ймовірність нового вибуху, швейцарські вчені спільно з колегами з Італії проаналізували чотири найбільші виверження Везувію за останні 10000 років. До них увійшли виверження Авелліно 3950 років тому, яке є «найгіршим сценарієм» катастрофи, і виверження 79 року нашої ери, коли загинули Помпеї. Також були розглянуті події 8890 до нашої ери і 472 року нашої ери. Останнє виявилося найслабшим, його можна порівняти з недавнім виверженням вулкана поблизу Тонга.

    У ході дослідження експерти визначили вік кристалів гранату, які присутні у вулканічних відкладах. Вони утворюються в магмі, і їхнє датування дозволяє зрозуміти, як довго магма знаходилася в підземній камері до того, як вулкан її вивергнув.

    Гранат – незвичайний вибір для таких досліджень. Вчені зазвичай використовують циркони. Але магма Везувію надто лужна, щоб у ній могли утворитися ці мінерали.

    Щоб визначити вік кристалів, дослідники використовували радіоактивні елементи ураніторій. Зразки шукали на ділянках, де були присутні вулканічні відкладення перелічених раніше вивержень.

    Результати дослідження показали, що найбільш вибухонебезпечний тип магми на Везувії (так звана “фонолітова” магма) зберігається в резервуарі у верхній корі протягом декількох тисяч років, перш ніж приплив гарячої магми з нижньої кори викличе виверження. Інтервал між стародавніми виверженнями становив близько 5000 років, між сучаснішими – близько тисячі років.

    Сейсмічні дослідження показали, що під Везувієм на глибині від шести до восьми кілометрів знаходиться магматичний резервуар, але склад магми, що накопичується там, визначити не вдалося. Останнє велике виверження відбулося майже 80 років тому, що цілком може бути початком тривалого спокою, зазначили вчені. З цього часу всередині вулкана може почати збиратися вибухонебезпечна магма. Але для підготовки потужного виверження, такого як у 79 році, знадобиться набагато триваліший період затишшя.

    Зазначимо, що вчені досі вивчають виверження Везувію 79 року нашої ери. Нещодавнє дослідження показало, що жителі Помпеїв загинули лише за 15 хвилин.