Найстаріший лід в Арктиці дав тріщину – вчені

    718

    Це чергова ознака змін, які, ймовірно, назавжди змінять вигляд Арктики, вважають вчені.

    Дослідники з Університету Манітоби (Канада) зафіксували утворення гігантської тріщини в одному з найстаріших арктичних льодів – у північному регіоні острова Елсмір. Розмір тріщини можна порівняти з розміром Люксембургу (3000 кв. км). Про це пише Phys.org.

    Повідомляється, що перший пролом вчені зафіксували на півночі від Гренландії ще в травні 2020 року. Згідно з висновками експертів, він відкрився на два тижні під дією сильного вітру.

    “Раніше ніхто не бачив тріщин у цій області. Лід на північ від Елсміра рухається і тане важко, настільки він товстий і так його багато”, – сказав Кент Мур, дослідник Арктики з Університету Торонто в Міссіссога й автор дослідження.

    Під час аналізу атмосферних даних і знімків морського льоду фахівці встановили, що лід у цьому місці розсувався двічі – у 1988 й у 2004 роках. Але в той час ніхто не звернув на це уваги.

    Проаналізувавши рух льоду в області острова Елсмір, вчені дійшли висновку, що остання крижана зона Землі не така стійка до змін клімату, як вважалося раніше.

    “З кожним роком лід в Арктиці стає все тоншим, а ополонки будуть виникати все частіше”, – сказано в опублікованому дослідженні.

    Вчені пояснили, що ці рухи в довгостроковій перспективі ведуть до руйнування льодового щита і сприяють таненню льодів.

    “Утворення ополонки в цій області є вельми незвичним. Це щось на зразок тріщини в щиті твердого льодового покриття, типового для регіону. Тому те, що відбувається, показує, що Арктика насправді змінюється”, – заявив Девід Бабб, експерт з Університету Манітоби.