Які таємниці ховає «український Стоунхендж»? Археологи дослідили поховання під 5-тисячолітньою спорудою

  2029

  Археологи завершили польові дослідження кургану біля Дніпра в селі Новоолександрівка, і вивчили основне – останнє, 27-е поховання – над яким і було створено величезну монументальну культову споруду, названу “український Стоунхендж”.

  Про це розповіли вчені Дніпровської археологічної експедиції на сторінці в Facebook.

  Кромлех складається з 5 шарів грунту і кам’яного кільця. Вдалося дослідити основне поховання епохи міді, якому близько 5-5,5 тисяч років. У ньому і був похований чоловік, над яким в стародавні часи створили цю монументальну споруду, яка за показниками ваги склала близько 400 тонн грунту і близько 70 тонн граніту.

  Як зазначив керівник експедиції Дмитро Тесленко, поховання має деякі відхилення від стандартного обряду постмаріупольської або квітянської культури, оскільки у небіжчика руки трохи зігнуті в ліктьових суглобах, і ноги – в колінних суглобах. У ньому немає інвентарю, але над тілом були залишки шкіри тварини на перекритті.

  По канонах і за поховальними обрядами енеоліту, в такому похованні залишили хлібець з охри (червоного кольору).

  Таємниця українського "Стоунхенджа": дослідили основне поховання під 5-тисячолітнім кромлехом
  Під Дніпром завершили дослідження кромлеха віком до 5,5 тисячі років і поховання під ним (фото: скріншот відео)

  Що саме символізував такий хліб, властивий обрядам цих племен, точно сказати складно: є припущення, що він міг означати серце, або через свій колір – вмістилище крові.

  “Що цікаво, що пляма охри ще була нанесена зліва від черепа, і ми можемо говорити з великою часткою ймовірності, що цей хліб готувався безпосередньо перед похованням. Коли вже померлого помістили в могилу, сформували цей хлібець, його поклали. А потім у людини, яка його ліпила, ця маса залишилася на руках – суміш глини з мінеральним барвником. І потираючи долоні вона залишки цієї маси скатала в невеликі катишки, які потрапляли всередину”, – розповів археолог.

  Череп людини був порожнім всередині, і на початку дослідження був цілим, але за 5,5 тисячі років вже не зміг витримати поверхневе напруження, і тому склався. Втім, каже науковець, в цьому нічого такого страшного немає – наші антропологи його відновлять.

  Знатним небіжчиком виявився досить молодий чоловік – на це вказують дуже вузький таз, і надбрівний валик. Позу, в якій він був похований, деякі вчені вважають “позою погрози”.

  Таємниця українського "Стоунхенджа": дослідили основне поховання під 5-тисячолітнім кромлехом
  Під Дніпром у кургані досліджували головне поховання монументального кромлеха (фото: скріншот відео)

  “Цікаво, що ця людина була досить тендітної статури, з тонкими довгими пальцями. І ми зафіксували у нього травму на пальцях правої ноги. Йому щось важке впало на ногу, і залишило травми”, – розповів дослідник.

  Ця людина користувалася величезною повагою в суспільстві в тому колективі. Але чому мав такий високий соціальний статус, і йому була надана така честь після смерті, залишається загадкою для науковців..

  “Найпростіші пояснення не підходять до цієї людини: це не старійшина – вона дуже молода, і не велетень-воїн, судячи з комплекції… Потрібно міркувати в тому плані, що ця людина мала якісь знання, була носієм важливих знань для стародавнього колективу”, – висловив припущення археолог.


  • не пропусти

  • магазин