Коли стартує осінній призов в армію і які зміни чекають українських призовників

  529

  1 жовтня в Україні стартує осінній призов на строкову військову службу, який триватиме 3 місяці – до 31 грудня 2019 року включно. Про це розповів заступник начальника штабу командування Сухопутними військами ЗСУ Геннадій Долгашов.

  Військкомати мають намір призвати 15 200 чоловік, з яких 9000 – в Збройні сили, 4400 – в Національну гвардію, 1000 – до Держприкордонслужби та 800 – до Державної спеціальної служби транспорту.

  Ще на початку президентського терміну в офісі Володимира Зеленського йшли розмови про те, що українська армія буде без строковиків. Експерт з питань безпеки і оборони Іван Апаршин виступив за професійну армію, посилену чинним резервом. «Армія буде професійною та добровільною (без ганебного примусового призову). Вона буде посилена постійно діючим резервом та системою територіальної оборони», – написав Апаршин в ФБ.

  У серпні народний депутат від «Слуги народу» Анна Коваленко повідомила, що вже все переграли. «Форму комплектування армії залишаємо змішаною по ряду причин, але будемо вносити зміни в закон «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну службу», готуємо системні зміни по комплектуванню батальйонів територіальної оборони, системи мобілізації і громадського резерву», – сказала Коваленко, відповідаючи на питання про можливість переходу на контрактну армію, і додала, що також планується внесення змін до законів «про нацбезпеку», «про державну таємницю» та «про Збройні сили України».

  При цьому, як відзначили юристи, для скасування призову не потрібно вносити ніяких змін в закони – досить президенту підписати відповідний наказ. «Для скасування призову в Україні президент повинен просто перестати видавати щорічний Указ про проведення призовів громадян від 20 до 27 років на строкову службу і підписати Указ президента про скасування примусових призовів в армію на рік. Щоб відновити призов до армії, також не буде потрібно багато часу і якихось додаткових умов. Знову ж один наказ, який може бути підписаний сьогодні, а вступити в силу вже завтра», – розповідає адвокат Артем Берніковіч.

  Тим же, хто хоче ухилитися від призову, з кожним роком стає все складніше. Починаючи з 2017 року в Україні функціонує Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних, в якому містяться всі дані про призовників, тому «втратити» особисту справу, як це робили раніше, тепер неможливо. Звичайно, реєстр дає збій, підтвердження тому – курйоз, який стався під Києвом. У селі Гребінки Київської області воєнкоми принесли повістку в армію п’ятирічній дитині. Як потім повідомили в сільраді, причина в тому, що дитину 2013 року народження випадково записали народженим в 2003 році.

  Ще один поширений спосіб уникнути призову на строкову службу – зробити «білий квиток» – вже теж не дуже актуальний, оскільки при будь-яких підозрах відправляють на повторний огляд, повторний медогляд.

  А минулого тижня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, який передбачає перевірку відомостей призовників і притягнення ухильників до кримінальної відповідальності. І це при тому, що вже і так відкривається багато справ за незаконне отримання звільнення від військового обов’язку за допомогою підроблених документів. «Наприклад, отриманий без достатніх підстав (хвороби) «білий квиток» тягне за собою кримінальну відповідальність за ч.4 ст.358 КК «Підробка документів». Причому відповідальність несе саме призовник, оскільки військкомат в подібних ситуаціях заявляє про симуляції захворювання громадянином і про введення в оману лікарів медкомісії (хоча насправді могло бути по-іншому)», – розповідає адвокат Артем Берніковіч.

  Джерело: vesti.ua


  • не пропусти

  • магазин