Подорожчання інтернету і ТБ. Яких цін чекати українцям восени

    548

    В Україні різко подорожчав інтернет для населення. Як і прогнозували на початку року, за 6 місяців 2019 го ринкова ціна якісної послуги домашнього інтернету в популярному пакеті 100 Мбіт/с досягла в середньому 180-200 грн. в місяць для багатоквартирних будинків і близько 300 грн. – в приватному секторі.

    Як розповів глава правління Інтернет асоціації України Олександр Федієнко, з початку цього року інтернет виріс в ціні приблизно на 30-35%. Причини перегляду тарифів не нові – інфляція, збільшення зарплат співробітникам і т.д.

    Зростання цінників на послуги доступу до мережі інтернет підтвердили нам і самі провайдери.

    «Ще в минулому році діапазон цін для житлових багатоповерхівок був в межах 125-150 грн., cтав 165-230 грн. Це якщо говорити про великі міста. У менших населених пунктах такий пакет обійдеться в 150-200 грн. Менше 150 грн. за 100 Мбіт/с немає майже вже ніде, навіть в зовсім дрібних віддалених містечках», – розповів керівник провайдера Паутина.Net Олександр Арутюнян.

    Якщо оператор уже привів свої тарифи до ринкових 180-200 грн., то більше в цьому році подорожчань швидше за все чекати не варто, кажуть учасники ринку. Якщо ж клієнт користується, наприклад, акційними тарифом або його провайдер ще «грає в демпінг», то восени не виключене підвищення розцінок у таких операторів до ринкових.

    «В цілому зростання цін зупиниться на економічно обгрунтованому тарифі – це в середньому $ 10/міс. Тому 2020 рік думаю ще буде наздоганяти колишню девальвацію і зростання цін продовжиться, але вже не так суттєво. Що стосується регіонів, то тут ситуація складніша, тому що доходи людей дуже скромні, а чисельність населення сильно падає через міграції людей на заробітки», – додав Арутюнян.

    Відмовляються від повільного інтернету

    Знайти низькі цінники можна у тих провайдерів, хто ще демпінгує, а також пропонує «соціальні пакети» – низькошвидкісні 10 або 20-мегабітні пакети віддають дешевше 150 грн. В цілому від таких повільних тарифних планів провайдери повсюдно відмовляються, тому що попиту на них вже майже немає, кажуть провайдери.

    Зараз частка повільних тарифів, за оцінками учасників ринку, становить приблизно 10-12%. Для порівняння, ще до стрімкої девальвації нацвалюти в 2014-му, таких тарифів, наприклад, на київському ринку було близько 40%. На сьогоднішній день, приблизно 75% абонентів вибирають саме 100 Мбіт/с.

    Активно скорочують провайдери і всілякі програми лояльності. «Багато компаній взагалі відмовилися від них – в цьому просто немає сенсу. Якщо клієнт готовий платити, він буде платити. Не дають навіть знижок, якщо, наприклад, абонент вирішив розірвати договір. Тримати такого клієнта собі в збиток безглуздо. По крайній мірі, якщо провайдер займається бізнесом, а не набиванням абонбази», – каже Федієнко.

    А ось отримувати послуги в борг на короткий проміжок часу провайдери все ще дозволяють. Це актуально, так як клієнти часто забувають вчасно оплатити послугу на наступний місяць, або тягнуть до останнього з оплатою.

    «Половина абонентів починає оплачувати послугу тільки тоді, коли вона відключена. Якщо не відключати, оплати не буде. І не важливо, коли відключати: дати 1 день в запас або 15. Після закінчення декількох місяців відбудеться те ж саме. Оплачувати будуть тільки тоді, коли відключиться. Така ментальність. Послуга «кредит довіри» є майже у всіх учасників ринку в b2c секторі. Що стосується b2b, то тут постпейд можна зустріти набагато частіше», – помітив нам Арутюнян.

    Що буде з ТВ

    Цього року особливих коливань цін на послугу ТВ, на відміну від інтернету, не передбачається. Легальні оператори вже привели свої тарифи до економічно обґрунтованих на початку року або в першому півріччі.

    Але вже до кінця року, коли почнеться нова кампанія на 2020 й рік, ціни все ж виростуть. На ринку залишається все менше провайдерів, які не оплачують роялті телеканалам. А воно росте щорічно, причому нерідко – відразу вдвічі. Якщо нинішній рік не стане винятком, уникнути подорожчання послуг ТБ не вийде. Свою роль зіграє і кодування супутникових телеканалів.

    «ТВ, на відміну від інтернету, буде дорожчати більш динамічно. Антипіратська кампанія набирає обертів, а це додаткові витрати не тільки для провайдера, а й для самого правовласника. Їх напевно включать у вартість прав», – припустив Арутюнян.

    Про подорожчання платного ТБ говорять і інші експерти. «Телебачення – це окрема послуга і вона точно буде дорожчати, тому що будуть рости ціни на послуги медіагруп для операторів. Далі це навантаження природно перекладуть на плечі абонента», – зауважив Федієнко.

    На сьогоднішній день базовий пакет ТВ економічно рентабельний в межах 70 грн./міс. У наступному році вона виросте до 90-100 грн. (Близько 65% абонентів вибирають пакет ТВ до 100 телеканалів). Максимальні пакети ТВ, які містять іноземні телеканали (за них оплата у валюті) виростуть незначно, так як курс валют поки що стабільний.

    «На ринку ОТТ і IPTV легальних провайдерів стає більше, але незначно, так як рентабельність все ще вкрай низька, а окупність занадто довга. В першу чергу страждають кабельні оператори, оскільки з підвищенням цін частина їх клієнтів йде в безкоштовне Т2, а інша – до провайдерів ОТТ і IPTV», – резюмував Арутюнян.

    Джерело: ubr.ua