До масштабної кібератаки, яка обрушилася на Україну 27 червня, а потім зачепила ще 64 країни, має відношення російська компанія Lucky Labs (Лаки Лабс), яка тісно співпрацює зі спецслужбами РФ.
Про це йдеться на сайті “Подробиці“, повідомляє ONLINE.UA.
За інформацією достовірних джерел, в органах національної безпеки і боротьби з кіберзлочинністю у справі, внесеної в ЕРДР під номером 12017100010005710, згадуються акціонери Lucky Labs — Сергій Токарєв та Рустам Гільфанов.
На думку експертів з відділу з кібербезпеки, саме ці особи надали ресурси для розгортання вірусу і доставки його носіям для ураження мереж Укрпошти. Також відомо, що раніше співробітники Lucky Labs отримали доступ до мереж стратегічних служб, зокрема Укрпошти, і використовуючи свої технічні ресурси й отримані дані, фахівці компанії провели зараження мереж і забезпечили поширення вірусу.
Ймовірно, головна мета хакерської атаки — дискредитація президента Петра Порошенка, нівелювання його досягнень в сфері державної політики і реформування, а також іміджевий удар всієї правоохоронної системи напередодні державного свята — Дня конституції України. Як повідомляють джерела в органах національної безпеки, подібний символізм подобається президенту РФ Володимиру Путіну. Однак, правоохоронці не виключають наявність й інших мотивів у кіберзлочинців.
Відзначимо, у Lucky Labs конфлікти з правоохоронними органами України були ще в квітні 2016 року. Тоді компанія стала відомою після скандалу, пов’язаного з організацією нелегального грального онлайн-бізнесу. Більш того, СБУ підозрює Lucky Labs та її акціонерів у спонсоруванні терористичних організацій ДНР/ЛНР.
Через ці звинувачення, а також потенційні загрози національній безпеці України, рішенням Ради національної безпеки і оборони, а також відповідним Указом Президента України, в жовтні 2016 року компанія Lucky Labs була включена до списку санкцій під номером 666. Фактичні акціонери Lucky Labs, якими є Сергій Токарєв, а також брати Роман і Рустам Гільфанови, громадяни РФ, також потрапили під санкції.
Наразі вже розпочато 23 кримінальних виробництва за фактами несанкціонованого втручання в електронно-обчислювальні системи як державних, так і приватних установ, організацій і підприємств. Ще по 47 фактам вирішується питання про внесення відомостей в ЕРДР. У тому числі правоохоронні органи активно працюють над встановленням причетності Lucky Labs до кожного із зазначених епізодів, щоб в майбутньому залучити до відповідальності представників компанії.