Поки одні з натхненням гуглять, як правильно саджати розсаду, і креслять схеми ідеальних теплиць, інші з сумом чекають початку дачного сезону. Перспектива провести вихідні та свята на грядках не викликає захоплення, а нескінченна метушня навколо саджанців провокує на колючі зауваження про те, що мішок картоплі не вартий усіх цих зусиль. Насправді дозвілля на природі можна зробити цікавим, якщо заздалегідь підготуватися.
1. Влаштуйте велосипедний рейд
Свіже повітря, легке кардіо, приємна компанія — і ось ви вже не в’язень шести соток, а учасник безкоштовного ретрит-туру. Візьміть із собою на дачу велосипед і вирушайте неквапливо досліджувати околиці. По дорозі можна підгледіти цікаві ландшафтні рішення у сусідів, нарвати польових квітів, скупатися в озері, зустріти захід сонця і помилуватися безкрайнім зоряним небом, лежачи в копиці сіна.
2. Сходіть на риболовлю
Якщо неподалік є водойма — гріх не втекти туди від ненависних грядок. Візьміть вудки, наживку і засіб від комарів. Якщо вам справді цікаве це хобі, день мине непомітно, а ви повернетеся додому з гордою ходою здобувача їжі (принаймні — для кота). А якщо риболовля — лише привід спокійно позасмагати й скупатися, фраза «сьогодні не клює» допоможе виправдатися.
3. Спробуйте барбекю-меню
На дачі можна не тільки смажити шашлики. Влаштуйте собі челендж — готувати лише на вогні. На сніданок — ароматна шакшука зі свіжою зеленню. Найсмачніше їсти її прямо зі сковорідки, вмочуючи хліб у жовток. На обід — навариста юшка. Якщо варитимете її з річкової риби, спробуйте додати до казанка чарку горілки, щоб прибрати «болотяний» запах. А на вечерю приготуйте плов або картопельку з беконом на вугіллі.
Рецептів для вогнища безліч: конвертики з лаваша з сулугуні, фаршировані печериці, соте, стейки, кукурудза на грилі. Складіть меню на кілька днів і заздалегідь купіть продукти в місті — особливо, якщо з магазинів на дачі лише автолавка раз на тиждень.
4. Потренуйтеся малювати з натури
Якщо до поїздки підготувати все необхідне, дачу можна перетворити на творчий відпочинок. Візьміть полотно, фарби, пензлі, зручний стільчик і вибирайте натуру. Якщо вам подобаються акварельні пейзажі — пошукайте мальовничий куточок на ділянці. Віддаєте перевагу натюрмортам? Намалюйте яскраву квітку або кошик зі свіжими фруктами.
Для тих, хто зовсім не дружить із композицією, підійдуть і картини за номерами. Розмальовування полотна на свіжому повітрі під дзижчання бджіл — це майже безкоштовна арт-терапія.
5. Дослідіть сімейний фотоархів
Якщо ви їдете на дачу зі старшими родичами — запропонуйте влаштувати вечір сімейних історій. Дістаньте зі сховищ старі альбоми, заваріть смачний чай — і фотографії самі підкажуть тему для розмов. Можливо, вам трапиться дідусів армійський архів чи купка світлин із весілля батьків. Не соромтеся ставити запитання: дізнайтеся, з ким бабуся їздила на картоплю студенткою і чому тато носив кумедну кучеряву зачіску в 80-х. Такі вечори допоможуть дізнатися багато цікавого про історію своєї родини.
6. Покачайтеся в гамаку з книжкою
Цей варіант для тих, кого родичі-городники не сварять за лінощі. Тінь дерев, затишний гамак, хороша книжка: можна годинами лежати, занурившись у фантастичний світ, перериваючись лише на обід. Якщо ви колись сильно втомилися і досі не можете виспатися — це дозвілля стане справжнім порятунком.
7. Відреставруйте стару тумбочку
Багато хто вивозить на дачу меблі, що побачили життя. Якщо у вас у сараї стоїть комод, який дід купив ще за Союзу, спробуйте себе в ролі реставратора. Подивіться кілька відеоуроків, продумайте дизайн, підготуйте інструменти — і беріться до справи.
До речі, для простої переробки професійне столярне обладнання не знадобиться. Наждачка, шуруповерт, фарба, лак, нова фурнітура — і нудний старичок перетвориться на стильного красеня.
8. Зваріть варення
Дачний сезон — гарний час, щоб підготувати милі подарунки на рік уперед і поповнити запаси варення. П’ятихвилинка з ароматної чорної смородини, полуничний конфітюр, джем із яблук з аґрусом — експериментуйте з інгредієнтами й вигадуйте нові смаки.
Спробуйте урізноманітнити заготовки незвичними поєднаннями. Наприклад, зваріть на пробу варення із зелених волоських горіхів або з пелюсток чайної троянди. А щоб процес став справжнім творчим заняттям, візьміть із собою гарні баночки, яскраві наліпки й інший декор.
9. Заготовте чайні набори та ароматичні саше
Для цього захопіть із міста більше полотняних мішечків або паперових пакетиків. Назбирайте ароматних трав: м’яту, мелісу, лаванду, листя малини чи ожини. Ромашка й чебрець часто ростуть у полях. У лісі можна знайти цвіт суниці чи липи.
Щоб висушити сировину, розкладіть її тонким шаром у добре провітрюваному затіненому місці та залиште на кілька тижнів. Коли трави висохнуть, беріться за купажування. Для чаю достатньо змішати листя з квітами й розкласти суміш по пакетиках. А якщо додати в мішечок із травами кілька крапель улюбленої ефірної олії, вийде натуральне ароматичне саше.