Як 5 основних чуттів можуть допомогти вам працювати ефективніше

    13

    Щоб ви не робили, мозок постійно обробляє нервові імпульси, які передають органи чуття. Айтекін Танк, успішний підприємець і автор книги про автоматизацію робочих процесів, вважає: кожному варто перетворити навколишній простір так, щоб ці сигнали підвищували продуктивність, а не знижували її. Експерт переконаний, що кожне з п’яти основних чуттів можна зробити своїм помічником. Ось що для цього потрібно.

    1. Зір: позбудьтеся візуального шуму

    Це перший крок до створення комфорту — але далеко не єдиний. Зорові образи з’являються щойно ви відкриваєте очі зранку і залишаються з вами до пізнього вечора. А багато хто навіть уві сні бачить картинки. Тому надзвичайно важливо, які емоції викликають у нас візуальні сигнали.

    Варто створити таку обстановку навколо свого робочого місця, щоб у години активності вона підтримувала продуктивний настрій і допомагала зосередитись, а не відволікала чи дратувала.

    Айтекін Танк вважає, що багато хто мріє працювати на тропічному острові саме тому, що там безліч надихаючих зорових образів: смарагдові океанські хвилі, чистий пісок, яскрава тропічна зелень — усе це приємне для очей.

    А отже, ці образи покращують настрій, створюють емоційний підйом. Можливо, навіть допомагають знайти натхнення.

    Переїхати просто зараз на тропічний острів складно. Але можна подумати, як перетворити інтер’єр так, щоб він допомагав вам зберігати енергію та робочий настрій.

    Насамперед варто навести лад — прибрати дратівливий візуальний шум і знайти кожній речі своє місце. Що для вас є безлад, а що — порядок, визначаєте лише ви. Комусь комфортно, коли на столі тільки ноутбук, а всі документи та канцтовари сховані в однакові коробки. Іншому подобаються милі сувеніри, а папери і книжки можна скласти акуратними стопками — навіть прямо на підлозі біля столу.

    Експериментуйте з простором і знайдіть той варіант, який викликає у вас відчуття комфорту та заряджає енергією.

    2. Слух: знайдіть комфортний звуковий фон

    Мозок здатен ігнорувати неприємний шум і деякі повторювані, але нешкідливі сигнали. Це — механізм компенсації, який дозволяє налаштуватися на роботу навіть у не найкращих умовах. Але краще створити таке звукове середовище, яке не заважатиме роботі, а навпаки — сприятиме їй.

    І тут усе індивідуально. Хтось надає перевагу повній тиші. Іншому комфортно у багатолюдному офісі або коворкінгу. А без зовнішнього шуму така людина, навпаки, починає нервувати, ніби чогось не вистачає.

    Музика також може серйозно вплинути на настрій. Наприклад, письменник іноді слухає важкий метал перед тим, як описувати батальні сцени. А бухгалтер — легку інструментальну музику, щоб відгородитися від навколишнього світу та зосередитися на звіті.

    Спробуйте визначити, в якому звуковому середовищі вам комфортно працюється. Це можуть бути легкі мелодії, звуки природи чи білий шум. Якщо потрібна тиша — скористайтесь навушниками з шумопоглинанням в офісі. А вдома вимкніть усе, що відволікає. Словом, знайдіть варіанти, які дозволять вам використовувати звук або його відсутність на користь продуктивності.

    3. Смак: забезпечте собі емоційну підзарядку

    Їжа — це не лише калорії, вітаміни та мікроелементи. Це ще й яскраві смакові відчуття, які можуть вплинути на настрій і працездатність.

    Уявіть зараз смак, який би ви хотіли відчути. Можливо, це скибочка солоного огірка. Або ж кілька кислуватих ягід. Чи зернятко кави, що гірчить — його смак може підбадьорити, як ковток свіжого повітря. А іноді навпаки — заспокоїти та допомогти сконцентруватися.

    Йдеться не про насичення, а про емоції, які активізують смакові рецептори. Перед обідом подумайте, яких смаків вам зараз не вистачає. Обирайте страви, які не лише втамують голод, а й подарують потрібні відчуття. Це допоможе збалансувати емоції та налаштуватись на продуктивну роботу.

    4. Нюх: створіть невидимий захисний кокон

    Запахи невидимі й невідчутні на дотик. Інколи настрій псується або виникає дратівливість — і одразу важко зрозуміти чому. А потім з’ясовується, що поруч хтось користується парфумом, запах якого вам неприємний. Ви можете й не помічати аромату — мозок здатен вимикати нюхові сигнали.

    Але фонове роздратування залишається й забирає багато енергії.

    Тож зверніть увагу на запахи довкола. В офісі зробити це складніше, але все ж можливо. Наприклад, поставте на стіл дерев’яну дощечку, просочену улюбленою ефірною олією.

    Її аромат може бути дуже тонким. Але він створить довкола вас невидиму захисну оболонку, в якій ви зможете розслабитись або, навпаки, зосередитись, не відволікаючись на зовнішні подразники.

    Якщо працюєте вдома — заваріть трав’яний чай із приємним ароматом, запаліть аромасвічку або просто відчиніть вікно, щоб відчути запах свіжої трави чи морозного повітря.

    5. Дотик: оточіть себе тактильно приємними речами

    До тактильних відчуттів завжди уважно ставляться дитячі психологи — це важливий канал пізнання світу. А от дорослі часто забувають про його значення. Але воно, як і в дитинстві, продовжує постачати нам інформацію і може додати або відняти комфорт.

    Згадайте, як неприємно довго ходити у тісному взутті. І яке полегшення — скинути його. Подумайте, що ви відчуваєте зараз: чи не тисне ремінь, чи не колеться светр, чи не тісно застібнутий комір?

    Ці дрібниці можуть негативно впливати на продуктивність.

    Тож замініть незручний одяг на комфортніший. Подумайте, як ще можна додати собі тактильного комфорту. Вдома — накиньте легкий плед, в офісі — м’який светр або шарф. Поставте на стіл керамічну чашку, яку приємно тримати. Або гумовий еспандер — його приємно м’яти, а кілька стискань налаштують на робочий лад.

    І ще одне. Подумайте, як задіяти всі п’ять чуттів (або більшість із них), якщо потрібно швидко підзарядитись. Наприклад, ранкова чашка кави — це не тільки кофеїн. Ви чуєте шипіння кавомашини, відчуваєте яскравий аромат і смак, дивитесь на пінку та пару, торкаєтесь до гладкої порцеляни.

    У підсумку — п’ятихвилинна перерва дарує емоції, відпочинок і готовність до наступного етапу роботи.

    Шукайте свої ритуали, що допоможуть зберігати й примножувати продуктивність.



    • інші новини