Опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) виявило високий рівень толерантності серед українців до співгромадян, які змушені були виїхати за кордон через широкомасштабну агресію росії. Дані дослідження показали, що 87% опитаних позитивно ставляться до повернення біженців до України: 47% демонструють повну толерантність, а ще 40% погоджуються на їх повернення. Лише 13% українців проти цього.
Ставлення до тих, хто залишився на окупованих територіях після 24 лютого 2022 року, виявилося дещо гіршим. Згідно з опитуванням, 40,7% респондентів готові прийняти цих людей у своє оточення, ще 44,6% погоджуються, що вони мають жити в Україні. Разом це 85% опитаних, тоді як 15% демонструють ксенофобне ставлення.
Цікавим є поділ відповідей на запитання про причини, чому люди залишаються на окупованих територіях. 72% українців вважають, що більшість із них є жертвами обставин і чекають на повернення контролю України, тоді як 12% переконані, що вони підтримують росію або є байдужими до України.
До російськомовних українців ставлення виявилося більш позитивним: 49% респондентів готові прийняти їх у своє оточення, а 34% вважають, що вони мають жити в Україні. Разом це 83%, тоді як 17% демонструють ксенофобні погляди.
Найменш толерантне ставлення українці висловили до громадян із російським етнічним походженням. Лише 39% опитаних готові допустити їх у своє оточення, а 29% вважають, що вони можуть залишатися жити в Україні. Це найвищий показник ксенофобії – 32%.