Китайські вчені створили робота-комаху, що бігає швидше за таргана

    121

    У лабораторії Університету Бейхан (Пекін) професор Ян Сяоцзюнь із колегами створили біонічного робота розміром із комаху. Результати були опубліковані у журналі Science Advances. Пристрій має довжину лише 2 см і важить менше ніж 2 грами. Цей робот бігає швидше за таргана і дуже маневровий: він легко переміщається, долає перешкоди і навіть рухається задом.

    Зробити такого маленького робота — складне завдання через обмеження використання традиційних двигунів і джерел живлення. Відмова від зовнішнього джерела живлення передбачала необхідність інтеграції в робота батарей та друкованих плат. Однак додаткове навантаження зробило пристрій нерухомим.

    Водночас Ян Сяоцзюнь помітив незвичайне явище: постійна напруга викликала у пристрої стійкі вібрації, цю енергію можна було використати. Після безлічі невдалих спроб команда звернулася до біології, вивчаючи рухи комах та тварин. Зрештою саме стрибки та біг леопарда послужили джерелом натхнення.

    В експериментах BHMbot продемонстрував здатність проникати у вузькі простори та збирати дані за допомогою вбудованих датчиків. Наприклад, він може виявляти сигнали SOS від Bluetooth-динаміка, закопаного в будівельні блоки, і передавати їх на комп’ютер, а також уловлювати важкодоступні сигнали. Оснащений мікрокамерами міліметрового масштабу, у майбутньому він зможе робити знімки внутрішніх частин авіаційних двигунів.

    За словами Яна, такі роботи знайдуть застосування у пошуково-рятувальних операціях та перевірці складних конструкцій.

    «Наша кінцева мета — розробити мікродрони з крилами, які можуть літати як бджоли», — додав Ян.