Чужа душа — потемки, але перед тим, як укласти шлюбний союз, краще все-таки внести трохи ясності. Інакше після ризикуєте виявити себе поруч із людиною, за яку і не захотіли б виходити заміж, дізнайся ви його раніше. Психологи склали список питань, які допоможуть дізнатися один одного і вирішити, чи варто все ж таки говорити заповітне «так» перед вівтарем.
Чому складні питання важливо обговорити
Психолог Емілі Джамеа пояснює , що вчасно задані важливі питання допоможуть уникнути конфліктів та непорозумінь у майбутньому. Відповіді допоможуть зрозуміти, чого хоча б приблизно чекати від шлюбу. Експертка навіть радить обговорити спірні моменти ще до пропозиції руки та серця, коли ви усвідомили, що стосунки стали серйозними. Після заручин думки можуть зайняти хвилювання і підготовка.
За словами професора соціології Террі Орбух, швидше за все, ви з партнером не зійдетеся у всіх питаннях. Але це нормально — відповіді потрібні, щоб зрозуміти не лише наскільки ви схожі, а й як ви справлятиметеся з розбіжністю в думках одна з одною.
Якщо розбіжності у питаннях надто болючі та суперечать вашим цінностям, знайте, що ви маєте право на паузу у відносинах . На думку сімейного психолога Хетті Лі, краще кілька разів переосмілити свої стосунки, ніж поквапитися, довести справу до кінця, а потім знайти себе в нещасливому шлюбі.
Які питання варто поставити
Погляди на шлюб та спільне життя
Що тобі означає шлюб?
Для кожного «шлюб» означає зовсім різні речі. Хтось думає, що це сама собою ступінь відносин, що розуміється, а для когось — просто юридична угода або привід з’їхатися. Розмова про ваші погляди допоможе переконатися, що у вашій парі немає очікувань, які не виправдаються. Переконавшись, що ваші бажання збігаються, ви будете більш впевнені у спільному сімейному житті.
Як ти уявляєш собі наш шлюб?
Один мріє, що у шлюбі партнери разом 24 на 7, ходитимуть на щотижневі побачення та регулярно подорожуватимуть. А в уявленні іншого кільце на пальці мало що змінює, і особистий простір залишається таким самим, як і до. Краще заздалегідь обговорити, як у ваших фантазіях виглядає подружнє життя, щоб одразу після весілля ні в кого не розбилися рожеві окуляри.
Наскільки тобі важлива релігія?
Якщо ви з партнером дотримуєтеся різної віри (або один з вас атеїст), важливо обговорити, якої релігії кожен із вас дотримуватиметься. Які релігійні свята ви відзначатимете удвох? Які традиції чи заняття стануть частиною загального життя? А якщо у вас з’являться діти — як ви вирішуватимете питання віри? Все це вкрай важливо обговорити, бо для деяких людей віра є однією з безкомпромісних цінностей. Якщо у партнерів погляди сильно розходяться, може виникнути багато конфліктів.
Як часто ми бачитимемося з твоєю сім’єю, коли одружимося?
Найімовірніше, ви вже знайомі зі своїми майбутніми родичами. Перед шлюбом краще обговорити, як часто ви з ними бачитиметеся, наскільки активно вони братимуть участь у вашому житті та у вихованні дітей, якщо ті з’являться. Чи будете ви разом їздити у відпустку? А якщо у вас спалахне конфлікт із батьком партнера, як він надійде? У які свята ви поїдете до рідних та як поділите візити для різних сторін сім’ї? Краще скласти план і обговорити думки заздалегідь, щоб не пересваритися з партнером у процесі приготування олів’є з його мамою.
Де ми будемо жити?
Якщо ви з майбутнім чоловіком ще не живете разом, добре обговорити, чи збираєтеся ви з’їжджатися і якщо так, то куди? Террі Орбух також радить запитати, чи збирається партнер переїхати, якщо йому запропонують роботу з найкращими умовами в іншому місці? А ви згодні переїхати, якщо цього захоче партнер?
Що для вас важливо?
Обговоріть цінності та погляди, які для вас є принципово важливими і в яких ви не зможете піти на компроміс. Наприклад, погляди на ролі у шлюбі. Якщо ваш хлопець хотів би, щоб чоловік був домогосподаркою, а ви все життя мріяли будувати кар’єру, навряд чи шлюб стане щасливим для вас обох. Знання про непорушні принципи допоможе вам з партнером уявити, яке майбутнє ваше чекає, і зрозуміти, наскільки воно вас влаштовує.
Діти
Ти хочеш дітей?
Незважаючи на те, що ваші відповіді та пріоритети можуть змінюватися з роками, все одно важливо обговорити питання батьківства перед заміжжям. За словами Емілі Джамеа, якщо одна людина каже: “Я на сто відсотків хочу дітей”, а інша: “Я на сто відсотків немає”, ймовірно, шлюб стане безперспективним кроком уперед.
Окрім самого бажання, важливо обговорити деталі. Скільки дітей ви хочете? А коли хочете — одразу після шлюбу чи років за десять? Якщо ви ще не визначилися, чи ви хочете дитини, краще теж сказати про це чесно. Важливо, щоб обидва зважили всі «за» та «проти».
Що буде, якщо хтось із нас виявиться безплідним?
За словами клінічного психолога Мері Менлі, окрім бажання мати дітей, важливо обговорити і складнощі, які можуть виникнути. Що ви робитимете, якщо з’являться проблеми з фертильністю? Як ви ставитеся до ЕКО , сурогатного материнства чи усиновлення? Відповівши на ці запитання заздалегідь, ви переконаєтеся, що вирішуватимете проблеми як одна команда.
Як ми розподілятимемо батьківські обов’язки?
Чи хтось із партнерів йтиме в декрет у перші роки дитини? Чи чергуватимете ви обов’язки або у кожного буде суворо відведена роль? Скільки часу кожен з батьків проводитиме з малюком? Звісно, згодом ваші погляди на батьківство можуть змінитися. Але якщо обоє не хочуть йти в декрет, варто подумати, як тоді ви справлятиметеся з дітьми і чи влаштовують вас компроміси.
Як ми виховуватимемо дітей?
Наступний етап: обговорити виховання. Якщо у вас будуть діти, як би ви хотіли їх виховувати? Чи є у вас «ґендерні» очікування? Які цінності ви хочете прищепити? Що б ви хотіли взяти як приклад зі свого дитинства, а який елемент виховання ви точно не хотіли б повторювати? Так ви з партнером дізнаєтеся глибші уявлення один одного про батьківство.
Фінанси
У якому стані зараз твої фінанси?
Питання грошей можуть бути незручними, але їх важливо обговорити до шлюбу, щоб недомовки, що спливли, не стали приводом для сварок. Поцікавтеся, чи є у партнера заощадження чи борги. На думку адвоката з шлюборозлучних процесів Фредеріка Герца, важливо також дізнатися, як партнер ставиться до фінансової незалежності і чи вкладатиметься він, якщо у вас з’являться складнощі.
У нас буде загальний чи роздільний бюджет?
Це питання теж потрібне, щоб ніхто не зіткнувся з невиправданими очікуваннями після весілля. Якщо рахунок буде спільний, обговоріть, як саме ви витрачатимете гроші. Наприклад, яку суму відкладатиме щомісяця? Як часто витрачати кошти на відпустку та подорожі? На що точно регулярно йтиме частина фінансів? Якщо бюджет роздільний, визначтеся, хто і за що платитиме. Які витрати спільні, а які окремі? Чи будете ви порівну платити за оренду або цей обов’язок на себе візьме партнер, який більше заробляє?
Яку максимальну суму готовий витратити на машину, диван, взуття?
Переконайтеся, що ви з партнером перебуваєте на одній хвилі фінансових витрат. Якщо один готовий витратити багато грошей на кросівки, а другому здається це марною тратою коштів, це може стати приводом для конфлікту.
Романтичні стосунки та секс
Як ми вирішуватимемо конфлікти?
Один із вас настільки впертий, що не може піти на компроміс? Чи настільки боїться розбіжностей, що ніколи не зізнається в тому, що його засмутило? Ці моделі поведінки можуть стати проблемою у відносинах, тому краще заздалегідь обговорити, як ви вирішуватимете конфлікти конструктивно.
Як ми приділятимемо увагу романтичним відносинам?
Поступово у шлюбі може згасати романтика, і це нормально. Однак іноді це стає причиною невдоволення стосунками. Психолог Мері Менлі пропонує ще до шлюбу обговорити особисті потреби у романтиці. Наприклад, для одного важливо регулярно ходити на побачення, щоб підтримувати іскру та не потонути у побуті. Інший знаходить романтику в тому, щоб провести вечір вдома в обіймі. Чесні відповіді допоможуть, коли ви пройдете етап медового місяця.
Що ти маєш на увазі під зрадою?
Якщо ви з партнером ще не обговорювали це, саме час поставити запитання про відданість. Часто люди мають на увазі під зрадою секс з іншою людиною. А як ви і партнер ставитеся до поцілунків? А до флірту чи заграючих листівок? А порнографію можна дивитися? Обговоріть всі моменти, які засмутять вас, щоб уникнути непорозумінь у майбутньому.
Як я можу допомогти тобі, коли ти засмучений?
Важливо навчитися допомагати один одному, коли хтось із вас потрапляє у біду. Декому потрібно, щоб його обійняли та вислухали. Іншим — простір і час наодинці. Тому краще заздалегідь обговорити як кожному з вас хочеться отримувати підтримку партнера.
Наскільки тобі важливий секс?
З часом сексу у стосунках може поменшати. Це окей, якщо ніхто з партнерів не страждає. Але якщо хоча б один починає почуватися нелюбимим і небажаним, можуть виникнути проблеми. Тому важливо обговорити заздалегідь, як часто та яким ви хочете займатися сексом. І що ви робитимете, якщо раптом з’являться проблеми. Як ви їх обговорюватимете? Чи готові ви звернутися до фахівця? Чи хочете ви розглянути інші формати відносин ?
Як обговорити ці питання з партнером?
Звичайно, не хочеться, щоб партнер почував себе як на допиті поліцейський. Террі Орбух радить ставити запитання в ті природні моменти, коли ви знаходитесь наодинці. Наприклад, дивіться фільм чи епізод ситкому, у якому пара свариться через батьківство. Ви можете використовувати це як відправну точку, щоб обговорити, як би ви хотіли виховувати дітей.
Для деяких питань може взагалі не знайтися слушного моменту, тому розмова може бути незручною. Пам’ятайте, що чесні та відверті розмови є важливими для близькості та вашого майбутнього. І краще зараз дізнатися, що партнер бачить спільне життя інакше, ніж за кілька років нещасливого шлюбу.