Вчені винайшли смарт-годинник з живим організмом усередині — про нього потрібно дбати, як про тамагочі

    1223

    Вчені університету Чикаго запропонували незвичайне вирішення проблеми надто частої зміни гаджетів і рясного створення електронного сміття — вони створили смарт-годинник, роботу якого забезпечує слизовик — найпростіший організм, який потрібно годувати і за яким треба доглядати, майже як тамагочі. Рішення дозволяє навіть встановити емоційний зв’язок зі смарт-годинником.

    Використання струмопровідного найпростішого організму — плазмоїдального слизовика Physarum polycephalum — дозволило створити смарт-годинник, який працює тільки у випадку, якщо організм у корпусі здоровий і забезпечений їжею. Фактично годинник є різновидом найпростішого кіборга з взаємопов’язаними живими і неживими частинами.

    Очікується, що присутність в електроніці живого організму завадить людям бездумно міняти гаджети за першим бажанням. Безвідповідальне споживання веде до зростання обсягів електронного сміття на планеті – щороку додається 40 млн. тонн. Вивчення того, як живий пристрій впливає на поведінку людей, показало, що це змінювало ставлення користувачів до використовуваних технологій — фактично йдеться про двосторонню взаємовигідну співпрацю між годинником та їх власником.

    Опитування показали, що при використанні гаджетів, що носилися, мова йшла виключно про споживче одностороннє використання, тоді як взаємодія з експериментальною моделлю нагадувала двосторонній зв’язок, оскільки йшлося про живий організм — багато хто не міг просто викинути годинник або просто покласти в шафу на невизначений час.

    Прототип «живих» годинників здатний показувати час і оснащений датчиком серцевого ритму. Організм знаходиться у спеціальній виїмці в корпусі годинника, користувач повинен регулярно годувати його сумішшю води та вівсянки, щоб стимулювати зростання. Коли організм досягає іншого боку виїмки, активується струмопровідний ланцюг, що дозволяє працювати датчику серцевого ритму. Також організм переходить у сплячий режим, якщо його не годують — його можна повернути до життя через дні, місяці або навіть роки.

    Як заявляють дослідники, організація взаємодії людини з комп’ютером в основному орієнтована на підвищення продуктивності, тут же йшлося про акцент на щоденній турботі та харчуванні, тому результат дослідження частково є твором мистецтва.

    Після створення годинника вчені провели експерименти з п’ятьма учасниками, в ході яких останні носили години по два тижні. Протягом першого учасники підгодовували організм доти, доки той не розростався та не активував датчик серцевого ритму. Упродовж другого тижня учасників просили припинити годувати організм, внаслідок чого той висихав, а датчик переставав працювати. З’ясувалося, що люди, які беруть участь у дослідах, починали ставитися до годинника, як до живої істоти, навіть даючи їм імена або змушуючи своїх партнерів підгодовувати годинник, коли самі учасники досліду хворіли.

    Було заявлено, що емоційний зв’язок виявився більш значущим, ніж при використанні іграшок на кшталт тамагочі — у таких випадках після смерті легко можна перезавантажити. Більше того, учасники експерименту зазнавали досить сильного стресу, коли їм наказували перестати годувати істоту в корпусі годинника, відчуваючи провину або навіть горе.

    Результат дослідження представили на відомому симпозіумі 2022 року ACM Symposium on User Interface Software and Technology. Є надія, що розробники придумають спосіб змінити ставлення користувачів до електроніки, дозволяючи розглядати її як партнера, а не витратний матеріал, хоча викликає сумніви, чи зацікавлені вендори в такому підході.

    Джерело: news.uchicago.edu



    • інші новини