Вчені виявили генетичні відмінності між мозком чоловіків та жінок

    84

    Вчені зі Стенфордського університету виявили раніше невідомі різницю між чоловічим і жіночим мозком. Дослідження проводилося на мишах, але, можливо, може бути застосоване і до інших видів, повідомляє Cell.

    Вчені проаналізували чотири структури, відповідальні за поведінку «оцінка, знайомство, спарювання, ненависть». Така поведінка (наприклад, швидке визначення статі іншої особи у самців або готовність самок до спарювання та захисту потомства) допомагає тваринам розмножуватися, а їх потомству виживати.

    Експерти витягли мозкову тканину і виявили, що вона збагачена клітинами, чутливими до статевих гормонів. Вони виявили понад 1000 генів, які значно активніші в мозку однієї статі у порівнянні з іншою.

    За допомогою цих генів вчені «визначили конкретні групи клітин мозку, які керують певною статевою поведінкою». Дослідження показало, що активність близько 600 генів залежить від гормонального циклу самок мишей.

    Структури мозку, на яких зосередилися дослідники, є спільними для ссавців, включаючи людей. Деякі з виявлених ними генів виявилися пов’язані не тільки зі статевою поведінкою, але й з розвитком хвороб – наприклад, розладів аутистичного спектра, що вчетверо частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

    Гени, пов’язані з хворобою Альцгеймера та розсіяним склерозом (які, як правило, частіше вражають жінок, ніж чоловіків), виявилися активнішими у мозку самок.

    Дослідники припустили, що чоловікам та жінкам для успішного виживання потрібні різні гени. Ймовірно, тут криється зв’язок між статтю та ризиком розвитку того чи іншого захворювання. Мутації в гені, який активно функціонує, може завдати більшої шкоди, ніж відхилення у «сплячому» гені.

    Вчені відзначили, що дослідження дозволяє краще зрозуміти будову мозку, а також визначити причини невиліковних захворювань. Раніше стало відомо, що мозок здатний уві сні реагувати на чужі голоси. У відповідному експерименті взяли участь 17 людей.



    • інші новини