Деякі закордонні експерти скептично ставляться до того, що у Росії є гроші й технічне забезпечення для будівництва крилатої ракети з ядерним двигуном “Буревісник”. І називають всі розмови Путіна про ракети, здатні здолати ПРО Америки, частиною кампанії з відновлення статусу Росії, як великого міжнародного гравця, про це пише журнал “Foreign Policy”.
Путін минулого тижня, здавалося б, підтвердив те, що низка міжнародних експертів підозрювали вже давно: вибух на військовому полігоні неподалік від Архангельська й підвищення рівня радіації сталися через проблеми під час випробування нової зброї. Однак російський президент не уточнив, про який саме зразок озброєння йдеться. Деякі докази свідчать про те, що це – найбільша ядерна аварія з часів “Фукусіми”. І пов’язана вона з ракетою 9М730 “Буревісник”.
Ці припущення підтвердилися, коли прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що випробування були пов’язані з розробкою ракети з ядерним двигуном.
Та у тому, що вибух стався саме через випробування ракети, впевнені далеко не всі.
“Хоч аварія пов’язана з ядерним реактором для військового застосування, навряд чи він був призначений для ракет “Буревісник”. Адже у Росії є кілька проектів розробки ядерного озброєння. Це означає, що аварійний реактор міг призначатися для якоїсь іншої зброї, а не для ракети”, – вважає експерт з питань Росії в CNA Майкл Кофман.
Експерти з питань контролю озброєнь своєю чергою скептично ставляться до того, що у Росії є гроші й технічне ноу-хау, щоб дійсно збудувати розхвалений “Буревісник”.
“Можливо, вони просто роблять все “методом тику” і дивляться, що спрацює. Але я не думаю, що це до чогось приведе… Жодна країна навіть не розмірковувала про щось подібне. Така зброя технологічно не підтверджена і, вірогідно, надзвичайно дорога в довгостроковій перспективі, – каже заступник директора Проекту ракетної оборони в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Аян Вільямс. – Усі розмови Путіна про крилаті ракети з ядерними двигунами, здатні здолати ПРО США, були частиною кампанії з відновлення статусу великого міжнародного гравця для Росії”.
На думку директора програми з ядерної політики Carnegie Endowment for International Peace Джеймса Актона, в широкому сенсі йдеться про те, що Росія дуже боїться системи протиракетної оборони США.