Чому багато українських прізвищ закінчуються на «енко»

6
21 454

Прізвища, що закінчуються суфіксом «енко», вважаються найбільш типовими для українців, і не тому, що становлять найбільшу групу, а тому, що практично не зустрічаються у інших слов’янських народів.

Українські прізвища з’явилися раніше, ніж російські

Той факт, що подібні прізвища набули поширення в Росії пояснюється тим, що українці після приєднання до Московської держави в 1654 році становили другу за чисельністю після росіян етнічну групу.

Потрібно відзначити, що українські прізвища увійшли в ужиток раніше, ніж російські. Найперші згадки про прізвища з суфіксом «енко» відносяться до XVI століття. Їх локалізація була характерна для Поділля, трохи рідше для Київщини, Житомирщини та Галичині. Пізніше вони стали активно поширюватися на Східну Україну.

На що вказує суфікс «енко»

Дослідник Степан Бевзенко, який вивчав реєстр Київського полку середини XVII століття, зазначає, що прізвища, які закінчуються на «енко» становили приблизно 60% від усього списку фамільних імен полку. Суфікс «енко» – зменшувальний і підкреслює зв’язок з батьком, що буквально означало «маленький», «молода людина», «син». Наприклад, Петренко – син Петра або Ющенко – син Юська.

Пізніше древній суфікс втратив своє пряме значення і став використовуватися як фамільний компонент. Зокрема він став доповненням не тільки для патронімів, але і для прізвиськ і професій – Зубченко, Мельниченко.

Джерело: infoportal

Поділись
 • Валерий

  Украинская народность складывалась в 16-17вв. в р-не Запорожье -Кировоград,с пришлого и беглого народа.Окончание “ко” появилось с приходом на эти земли адыгов-черкесов,”Ко”- в переводе с адыгского -“сын”.Так ,Шевченко-сын швеца.Окончания “ук” -это наследие половцев..Московиты называли украинцек-“черкесами”/г. Черкасы/.

  • Боня

   Серьезный бред.

  • Володимир Завірюха

   Саме немка із Щеціна родом (прусія)Катерина Велика назвала хохлів черкесами,які прийшли із Північного Кавказу-Кубані (в древності Тьму-таракані варяжській).А тих хто мав фамілії енко-тобто малий назвала малоросами.Ну і сама назва по німецкій вимові Хохли це теж її заслуга……..Зрадник європейської корони шляхтич Хмельницкий ,який був хрещений в косцьолі під імям Богдан ,слово хохли не приміняв а русини.І тягнув у древньє германську історію готів ,що мали готського царя Оддоацера(по словянське ) Оддоакра по германській вимові(короля)………Сарматська лінія носила фамілії на закінчення -Скі ,тобто Мілославскі,Глінські,Пілсудські,Дзержинські………Полянська лінія закінчення на А ,тобто Завада,Салига,Борута,Рокіта,Ступка.Руминська шляхта сарматського походження закінчення на Ску :Романеску,Луческу.Словацькі сармати фамілії на Ско :Петреско……..Фамілії ободрітів закінчення на Шин тобто син.Перишин,Іванишин,Федоришин……А самі круті і древні фамілії у етРусків закінчення на Ін ,тобто Путін,Голіцін,Сусанін і т.д.Відомі фамілії етрусків в Італії це Паганін-і ,Мусолін-і….В Англії Бекін-гем.В Франції винахідник парової машини Палін.І так дальше ,адже вся Європа колись етРускам належала,які асимілювалися в інші народи.Так ,що руси потомки великих етрусків ,древніх хетів двухголового орла це крута нація.На відміну від тюрських племен Хазарії тобто хохлів шароварних і бритоголових ,як і всі тюрки.

   • Олег Руденко

    де ти українську мову вивчила, мавпа бурятська?або через насіння-перекладач перекладало

  • панас

   Сколько стекломоя выпил, чтоб нести подобную чушь????

  • Dzhigit Soso

   Валерий, Ану ка , умник , напиши из каких недр своего помутненного больного сознания Петр1 достал слово “россия”, если ни в русском языке ни на територии РФ нету вообще никаких значимых культурных либо географических, либо исторических обозначений.
   Подсказка: “Rus” – (лат.) сельская местность, поле. Так обозначали на своих картах в странах Европы, там где пользовались латынью, територию на востоке ЕвропыНе пропустіть: