Стрітення, або як Зима з Весною зустрічається. Традиції та прикмети Стрітення

5745

Розповідаємо про християнське та дохристиянське значення українського свята Стрітення.

Щорічно, 15 лютого, українці святкують Стрітення. Для християн східного обряду — це одне з 12 найголовніших свят у календарі. Проте, у Стрітення є й дохристиянська історія. Розповідаємо про обидві версії походження свята, які існують традиції та прикмети й чого краще не робити в цей день.

Християнське свято Стрітення Господнє

Для християн це свято знаменує важливу подію: зустріч Ісуса з праведником Симонеоном і пророчицею Анною, які впізнали Месію у звичайному немовляті. Відбулася зустріч у Єрусалимі, коли діва Марія принесла Ісуса на посвяту. Святкування зустрічі Старого й Нового завітів згадується ще в християнських творах III століття. Проте, в Україні це свято з’явилося значно пізніше.

Народне свято: Зустріч зими з Весною

Народне свято Стрітення має дохристиянське коріння та знаменує час, коли зима вперше зустрічається з весною. Його ще називають Зимобор, Стрічення, Стріщення або Громниці.

Вважалося, що зима з весною перетинаються на дорозі та сперечаються, хто ще залишиться в цих краях господарем. Визначали переможця за погодою під вечір: якщо стало холодніше, то зима ще залишиться у своїх володіння, а якщо потеплішало — весна взяла верх і її прихід буде раннім. Назву Громниці свято отримало, бо це був єдиний день зими, коли можна було почути відлуння грому.

Також, прикмети нерідко стосувалися води. Якщо на даху висіли бурульки — їх збивали й розтоплювали у воду. Цю талу воду вважали цілющою, тож її додавали в ліки чи освячували нею обереги, будинки, худобу, подвір’я. Навіть вулики пасічники кропили цією водою.

Жінки раніше готували на Стрітення обрядове печиво у формі жайворонків. Це печиво давали дітям, а ті мали закликати разом із цими птахами весну. Чоловіки, тим часом, ворожили на врожай: ставили на ганок тарілку із зерном та чекали до ранку. Якщо зерно вкрилося росою — значить у наступному році земля буде родюча.

Коли на території сучасної України прийняли християнство — Стрітення Господнє змістило народне свято. Проте, багато традицій залишилися. Наприклад, християни цього дня носять до церкви святити воду. Ще, запалюють свічки, які називаються «громничими.

Чого не можна робити у свято

Християнське свято Стрітення Господнє — має низку певних заборон. Не можна шити, вишивати та взагалі працювати з нитками. Прати та мити посуд теж не можна, бажано в цей день взагалі старатися не бруднити воду. Заборона стосується походів у лазню чи пірнання в ополонку. Не можна поратися в городі чи виконувати важку домашню роботу. Але, праця дозволяється — якщо потрібно допомогти іншій людині.

Заборона, яка стосувалася грошей: їх не можна класти в цей день на стіл. Мовляв, удача відцурається того, хто це зробить, а гроші будуть зникати незрозуміло куди. Також, не можна давати в борг або ж забирати борги на Стрітення.

Поганою прикметою вважали — вирушати в цей день у далеку мандрівку. Вважалося, що тоді додому ще не скоро повернешся. Можливо, це тому що погода була дуже мінлива.

Народні прикмети 15 лютого

  1. Ясна й тиха погода в цей — до гарного врожаю на полях та роїння бджіл.
  2. Відлига віщує пізню весну, а, відповідно, у поле люди вийдуть ще не скоро.
  3. Якщо під вечір тепло — значить і весна буде сонячною.
  4. Якщо все снігом замело — зима закінчиться не скоро, а весна буде дощовою.
  5. Якщо на деревах іній — вродять добре гречка й картопля.
  6. Вночі небо без хмар — це до доброго врожаю фруктів.
  7. Сильний вітер 15 лютого — до поганих посівів, але й до хорошого врожаю плодових дерев.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua
• магазин

• новини партнерів