Пам’ятаєте маленького друга ще з дошкільних років — велосипеда “Гнома”? У когось з дівчаток була іграшкова швейна машинка “Дніпряночка” – така голубенька, із симпатичною кицькою збоку. Хтось навіть їздив на справжньому, хоч і дитячому, авто з кермом і капотом “Україна”. А хтось дуже мріяв про мотоцикл…
Всі ці речі та ще десятки подібних, що багатьом нагадуватимуть дитинство, зібрані у Запорізькому музеї ретро-автомобілів “Фаєтон”.
Запоріжжя – не лише край славних козаків, а й батьківщина улюбленої колись марки автомобіля «Запорожця». Так, у когось саме це авто – родом із юності…
Унікальний музей ретро-автомобілів є не лише найбільшим, а й першим у своєму роді, що відкрився в Україні. Загальна площа всіх виставкових залів перевищує 300 квадратних метрів і, за твердженням творців, аналогів у нашій країні не має. Справді, адже автівки – далеко не все, чим може здивувати вас цей музей.
Походивши поміж унікальними авто, побачивши легендарну воєнну техніку та відчувши себе героєм старого радянського фільму, ви отримаєте справді незабутні враження. А фото, які залишаться після відвідин музею, вражатимуть не лише цікавістю, а й красою.
Одні автомобілі, наче на картинці, виблискують на світлі, привертаючи увагу навіть байдужих до історії відвідувачів. Інші моделі техніки, блиск і кольори яких приглушили роки і десятиліття, менше впадають в очі, та більше дивують розум своїми недавно ще живими історіями.
Експонати
Виставка налічує понад 60 моделей раритетних авто 20-60-х років минулого століття.
У музеї зібрано військові транспортні засоби й класичні “цивільні” автомобілі.
Крім експонатів, які доступні всім бажаючим, чимало рідкісних одиниць знаходяться на реконструкції в майстернях музею. Вся техніка справді легендарна.
До прикладу, автомобілів ЗИМ (ГАЗ-12) у період з 1950 по 1958 роки було випущено всього 21,527 примірників. Один з цих чудово реставрованих раритетів ви побачите в музеї. А ось «Запорожців», що іменуються в народі «горбатий», виготовили більше третини мільйона, і часом їх можна бачити на дорогах і вулицях країни. Але в первозданному, як ніби тільки що зійшов з конвеєра стані ЗАЗ-965А можна споглядати виключно в музеї «Фаетон».
В експозиції присутня і найстаріша українська вантажівка – ГАЗ-АА 1935 р.
Справжньою родзинкою колекції став ЗИС-6 «Катюша». Другого такого авто, ще й у повністю робочому стані, в Україні не існує.
Цікава історія поповнення колекції музею «основним» автомобілем Червоної армії — ЗІС-5. Цю модель буквально витягли з того світу, обмінявши на в одному з Херсонських колгоспів на деталі від КАМАЗа.
Якби експонатам давали номінації, то приз глядацьких симпатій напевно дістався б «Моргунівка». Тій самій малолітражці, яку так запросто розвертав Євген Моргунов в «Операції« И ».
Так, на виставці присутні навіть справжні автівки-актори. Наприклад, «Урал-5″, за словами екскурсоводів, брав участь у зйомках фільмів «На безіменній висоті» і «Зірка».
Наймолодший експонат музею серед авто — АК 1993-го року.
Та це все — далеко не повний список унікальних транспортних засобів зібраних під одним дахом.
До речі, тут зібрані не лише радянські автомобілі, а й іномарки. Розкішні американські авто ChevroletDelray та ChevroletGenuine, а також європейські, такі як Volkswagen, привертають немало поглядів відвідувачів.
А ще музей може похвалитися колекцією мопедів і мотоциклів — головної мрії всіх підлітків СРСР. Не обійшлося і без іграшок, адже машинка – це, мабуть, найпопулярніша іграшка в світі. Моделей дуже багато і їм відведено окремий зал.
Не лише виставки
Музей має досвід організації виїзних виставок, автопробігів, видовищних заходів.
Автомобілі музею неодноразово брали участь у Всеукраїнській виставці в Києві, про що свідчать дипломи та грамоти.
Техніка музею була задіяна в реконструкції бойових дій, що відбувалися під час Великої Вітчизняної війни в Києві, Запоріжжі, Мелітополі.
На базі музею зібрана велика бібліотека технічної та історичної літератури.
Колекції постійно поновлюються
Багато цікавої всячини можна побачити у «Фаєтоні». Крім іншого, тут є колекції емблем і логотипів авто; радіотехніки; німецьких військових касок; телевізорів, друкарських машинок, тощо.
У 2012 р. було відкрито другий зал музею, де експонуються 15 одиниць техніки («махновська» тачанка, пожежна машина та інше) та більше 50 видів вогнепальної зброї часів ІІ Світової війни.
А у 2013 відкрито третій зал, де красуються лише легковики.
Адреса:
м. Запоріжжя, вул. Виборзька, 8
+38 (061) 213-14-25, (097) 411-45-90, (050) 322-82-75
Сайт: http://faeton.zp.ua
GPS:
47°52’32”N 35°7’31”E
Графік роботи:
щодня в будні дні з 10.00 до 16.00, у суботу з 09.00 до 12.00. Неділя – вихідний.
Вартість вхідного квитка:
– Для дорослого – 30 грн.;
Вартість екскурсії до 20 чол. 100 грн
Поради бувалого мандрівника:
Якщо, прибувши у Запоріжжя, будете їхати громадським транспортом, вам варто орієнтуватися на дорогу з пересадкою. Від зупинки «площа Металургів» вам потрібно доїхати до «Укрграфіт», звідки пройтися пішки.
Музей захований від випадкових відвідувачів на території досить віддаленого промислового району. Тому знайти “Фаєтон” без сторонньої допомоги буде важкувато. Але дістатися туди варто однозначно. Задоволення від відвідування гарантовано всім.
автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua
Фото Т. Гончаренко