У 2023 День вишиванки пройде 18 травня, тож діставайте вишиту сорочку, випрасуйте і підготуйтеся. Здавна вишита сорочка була оберегом та мала важливе значення для українців. А свято може стати приводом таки придбати сучасну одежину. Однак, головне — духовне значення свята та сенси, які йому можемо надати зараз.
Коли відзначають День вишиванки?
Щороку свято відзначають у третій четвер травня. Цікаво, що це саме будній день, який завдяки активістам став святковим. Зараз для українців це день, коли на вулицях люди поспішають на роботу чи на прогулянку у вишитій сорочці. В метро, офісах, університетах і школах вшановують свою культуру.
Як виникло свято: від одного студента до міжнародного масштабу й рекордів Гіннеса
Свято виникло ще в 2006 році. Один зі студентів Чернівецького національного університету одягав вишиванку мало не щодня, як колись робили наші предки. Подруга студента Леся Воронюк започаткувала таку ініціативу: студенти й викладачі мали в один день прийти у національному одязі. Спочатку це були десятки, а потім сотні людей.
З роками День вишиванки став дійсно всесвітнім. Традицію підтримали у різних країнах світу від Канади до Японії, загалом понад 50 країн. А 2011 року в Чернівцях навіть поставили рекорд: в одному місці на свято зібралися понад 4 000 людей у вишитих сорочках.
Значення Дня вишиванки у 2023
Цього року організатори Всесвітнього дня вишиванки не планують гучних святкувань. Дата збігається з річницею виведення українських захисників із Азовсталі. Через рік тисячі бійців перебувають у полоні, витримують тортури й навіть теракти. А родини чекають синів, дочок, батьків, коханих, і тримаються за надію.
Згадайте про захисників Азовсталі та родини, які чекають полонених. Без них не могло б існувати жодне свято вільної України. Підтримайте ініціативи, які роблять усе для повернення військових.
Фотопроект «Вірити. Любити. Чекати», присвячений родинам військовополонених (зі сторінки Лесі Воронюк).
Найкраще цього дня — не тільки одягти вишиванку, а потурбуватися про духовне значення вишитої сорочки. Перегляньте значення цікавих старовинних орнаментів вишиванок або взагалі влаштуйте вечір з переглядом фільмів.
Освітні фільми про нашу культуру у вільному доступі:
- «Спадок нації». Документальний фільм про вишиту сорочку та її сакральне значення для кожного українця.
- «Соловей співає. Доки голос має». Фільм-дослідження про складнощі мовного питання в Україні, пропаганду, важливість української мови та досвід інших країн.
- «Ткацький шлях». Документальний фільм про ткацтво, виготовлення килимів та людей, які зберегли старовинні традиції.
У 2023 Всесвітній день вишиванки — це пам’ять, повага до культури та привід для єднання українців по всьому світу. Долучайтеся у свій спосіб, і не забудьте, що вишита сорочка — чудова ідея у будь-який день року!
підготувала Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua