Зарядити смартфон, допомогти після травм та ще 3 можливості розумного одягу, які наближають майбутнє

    70

    Зарядити смартфон, допомогти після травм та ще 3 можливості розумного одягу, які наближають майбутнє

    Розумним називають одяг, який здатний зчитувати сигнали від організму або з навколишнього середовища та реагувати на них. У цьому йому допомагають сенсори, Bluetooth-передавачі, мікрокомп’ютери та інші технологічні компоненти. Вони можуть бути вплетеними в тканину, вшитими в одяг або просто вкладеними у внутрішні кишені.

    Розумні властивості можна виявити в різних предметах гардеробу – від футболок і курток до рукавичок і взуття. Але поки що такі вироби не користуються популярністю. Наприклад, за статистикою 2020 року, подібні речі носили лише чотири мільйони людей у ​​світі. Причини — висока ціна та недосконалість використовуваних технологій. Але експерти припускають, що вже найближчим часом ситуація зміниться.

    Отже, на що здатний розумний одяг?

    1. Зігрівати у мороз

    Ще 1911 року американець Артур Керрон запатентував рукавички з електричним обігрівом. Такий аксесуар призначався водіям громадського та вантажного транспорту, тому що їм важливо міцно тримати кермо за будь-якої погоди, а закоченілими руками робити це складно.

    Зараз речі з обігрівом також включають в екіпірування людей, які працюють у холодних умовах. Але й варіантів для непрофесіоналів також достатньо. Наприклад, куртки та жилети від бренду Ministry of Supply. Вони вшиті три елементи на основі вуглецевого волокна, які здатні нагрітися до 57 °C. Запустити їх можна через програму на смартфоні вручну або командою голосового помічника. При цьому система вміє вмикатися сама, якщо розуміє, що температура повітря на вулиці дуже низька, а ще вона здатна запам’ятовувати переваги власника. Подібну технологію обігріву пропонують Xiaomi та бренд Nordic Heat , який крім верхнього одягу випускає рукавички, шапки, термобілизну та устілки.

    Існує і розумний одяг із зворотним ефектом. Бренд Omius випускає налобну пов’язку з елементами, що охолоджують. Вони збільшують площу поверхні, з якої може випаровуватися піт, і, відповідно, тіло остигає швидше. Така пов’язка, наприклад, полегшить життя бігунам чи фанатам велосипеда.

    2. Стежити за здоров’ям

    Індустрії розумного одягу пророкують велике майбутнє у сфері охорони здоров’я. Речі-гаджети здатні допомогти медикам швидше діагностувати хвороби, а пацієнтам оперативно реагувати на зміни в організмі. Наприклад, компанія Siren створила шкарпетки, які стежать за температурою ніг та повідомляють про ризик виникнення небезпечних запалень, з якими стикаються, наприклад, люди з діабетом. Розумні шкарпетки є також бренд Owlet. Вони призначені для немовлят і допомагають контролювати якість сну, дихання та серцебиття. Якщо щось йде не так, вони повідомлять про це батькам.

    Іншу перспективну для медицини розробку вигадали в Каліфорнійському технологічному інституті. Дослідники створили не одяг, а матеріал, що твердіє під час стиснення або розтягування: з нього можна робити екзоскелети або аксесуари для відновлення після переломів.

    Розумний гардероб стане у нагоді і для загального контролю за станом здоров’я. Наприклад, футболки, які зчитують показники ЕКГ, є у Lenovo , Xiaomi , Hexoskin і Ralph Lauren . Одяг з датчиками, що збирають інформацію про пульс, частоту серцевих скорочень і температуру, створилита у Росії. Розробкою займалися дослідники стартапу Північно-Західного наноцентру «АктікТекс» та Санкт-Петербурзького державного університету промислових технологій та дизайну. Зараз вони працюють над вбудовуванням в одяг модуля, що гріє — текстильного матеріалу з просоченням з вуглецевих нанотрубок, яке перетворює тканину на нагрівальний елемент. Така річ зможе виконувати одразу два завдання: і контролювати здоров’я, і ​​зігрівати у морози. Інша розробка пітерських дослідників – розумна тканина з біметалевими наночастинками: вона наділяє текстиль антибактеріальними та протигрибковими властивостями.

    Зарядити смартфон, допомогти після травм та ще 3 можливості розумного одягу, які наближають майбутнє

    3. Поліпшувати можливості тіла

    Дотримуватись техніки виконання вправ важливо під час занять будь-яким спортом. Але помітити неправильне становище корпусу чи недостатню амплітуду рухів без тренера складно. У цьому випадку допоможе розумний одяг. Наприклад, у легінси для йоги Nadi X від компанії Wearable Experiments вбудовані датчики, які зчитують положення тіла в асанах. Якщо людина робить щось не так, то відразу отримує вібруючий сигнал у тій частині тіла, де потрібно поправити позу. Легінси, зокрема, допоможуть уникнути зайвого прогину в попереку або травмонебезпечного становища коліна.

    Схожу схему роботи пропонує компанія Athos. У їх топи, легінси та шорти вбудовані датчики електроміографії, які під час тренування збирають інформацію від різних груп м’язів, а потім у додатку дають зворотний зв’язок. За цими даними можна зрозуміти, чи м’язи досить напружувалися і чи не було десь перевантаження.

    А компанія Sensoria створила розумні шкарпетки, які контролюють положення стопи під час бігу, повідомляють про небезпечні помилки та вчать правильної техніки через звукові сигнали. Пищать не самі шкарпетки: їх необхідно підключити до програми через Bluetooth, щоб слухати підказки. Крім того, вони частково працюють як фітнес-трекер: вважають кілометри, кількість кроків та спалені калорії. Приблизно тим же набором функцій мала модель кросівок The RS-Computer від Puma.

    Розумний одяг допомагає не лише спортсменам. Так, рукавички NUADA покращують хапальну здатність кисті, яка може послабитись з віком, після інсульту або травм. Усередині них захований екзоскелет і розумний браслет, який контролює рухи.

    4. Замінювати гаджети

    Декілька спроб створити річ-гаджет було у бренду Levi’s. На початку нульових разом із Philips вони випустили куртку ICD+ із вбудованими телефоном, плеєром та гарнітурою. Таку навіть продавали в магазинах бренду, але лише рік — через високу ціну вона не зацікавила покупців. 2016-го бренд повторив експеримент, але вже з Google: чіп Jacquard вбудували в класичні джинсові жакети Levi’s. Цього разу куртка дозволяла керувати діями на смартфоні: тапнувши по рукаву, можна було відповідати на дзвінки, включати музику, робити знімки та впізнавати погоду. У 2019 році дизайн та технологію доопрацювали та перевипустили товар.

    Свої варіанти речей-гаджетів пропонувала і Samsung. У середині 2010-х бренд вшив NFC-чіп у піджак та футболку. Перший допомагав швидко ставити смартфон на беззвучний режим, обмінюватися візитками з партнерами та управляти презентаціями, а друга – моніторити погоду та ультрафіолетове випромінювання Сонця. Компанія Snap Inc., творець Snapchat, в 2016 об’єднала одяг і камеру, вбудувавши об’єктиви в сонцезахисні окуляри Spectacles. За допомогою таких можна швидко робити знімки та записувати відео, а потім викладати у соцмережі. У 2021 році компанія оголосила про випуск нового покоління очок – Spectacles AR – із вбудованою технологією доповненої реальності. Але купити їх не можна – вони призначені лише для AR-розробників.

    5. Позбавляти турбот

    Технології можуть впливати і властивості тканини. Наприклад, робити її водо- і брудовідштовхувальної та непроникною. Подібний матеріал використовує Unhoused: у каталозі компанії є худі з технологією FreshTech™, завдяки якій одяг не брудниться, не мокне, не мнеться, а ще бореться з мікробами. А бренд Under Armour створив піжаму з тканини, яка покращує якість сну та процес відновлення м’язів після занять спортом. Секрет у біокерамічному покритті на внутрішній стороні виробу: воно поглинає тепло, що походить від людини, і перетворює його на інфрачервоне випромінювання.

    У перспективі розумний одяг може стати і екологічним пауербанком. Технологію створення тканини, яка збирає сонячну та механічну енергію, запропонували вчені зі США та Китаю. Куртки, штани та топи з такого матеріалу можна буде використовувати для швидкого заряджання смартфона, навушників або інших гаджетів. У деяких варіантів розумного одягу є подібна функція і зараз, але щоб вона працювала, важливо попередньо зарядити річ вдома. З гардеробом, що харчується від сонця та руху, таких проблем не буде.



    • інші новини