Як вибрати планшет: інструкція для тих, хто не хоче помилитися

    23

    Від операційної системи до ємності акумулятора: підкажемо, що варто звернути увагу.

    Виберіть операційну систему

    Більшість планшетів працює під управлінням тієї ж ОС, що більшість смартфонів: Android. Якщо вам подобається, як у ній все влаштовано, варто взяти модель на цій платформі. Тоді не доведеться розбиратися в новому інтерфейсі та додатках. Якщо ж у вас iPhone або Mac – iPad буде кращим.

    Якщо ж прив’язуватись до екосистеми ви не хочете, варто вивчити плюси та мінуси кожного варіанту.

    Android

    Android – відкрита система, гаджет із нею може випустити будь-який виробник. Тому планшетів із цієї ОС так багато на ринку. Серед них є і дорогі, преміальні, високопродуктивні пристрої та бюджетні моделі.

    Користувачам планшетів на Android доступна величезна кількість сервісів, ігор і програм для різних завдань. А ентузіасти мають багато можливостей налаштовувати систему під себе.

    Натомість більшість гаджетів на цій платформі не отримує своєчасних оновлень. В результаті новітні функції та виправлення програмних помилок з’являються на апаратах із затримкою або не доходять до них зовсім.

    Серед бюджетних планшетів на Android трапляються невдалі моделі – дуже повільні, часто збоячі, з поганим складанням і неможливістю встановлення багатьох додатків. Перед покупкою недорогого гаджета варто ретельно вивчити відгуки .

    iPadOS

    Стабільна та захищена ОС фірми Apple. Політика компанії не допускає багато програм у магазин AppStore, тому вибір програм менший, ніж на Android. Зате і «сміття» менше.

    Система встановлюється лише на планшети виробництва Apple. Звичних бюджетних моделей серед них немає, але ніхто не скасовував купівлю гаджетів минулих поколінь, які дешевшають з кожним роком. Також важливо, що всі пристрої одержують регулярні оновлення системи протягом декількох років після появи на ринку.

    Windows

    Windows не прижилася на смартфонах, але на планшетах її справи трохи кращі. Наразі пристроїв на цій системі не так багато, але виробники продовжують випускати моделі з актуальною начинкою. Планшет на Windows 10 або 11 близький до  ноутбука  за своїми можливостями. Особливо якщо підключити до нього клавіатуру та мишу.

    Власникам планшетів на Windows доступно менше програм, ніж користувачам інших платформ. Зате вони можуть інсталювати повноцінні десктопні ігри та програми, включаючи пакет Microsoft Office, Photoshop або звичний файл-менеджер. А це величезний плюс для тих, кому потрібний пристрій для роботи.

    Якщо ви користуєтеся комп’ютером Windows, то швидко розберетеся з планшетом на цій же ОС.

    HarmonyOS

    HarmonyOS – це система на базі Android, розроблена компанією Huawei. Вона особливо добре адаптована для великих екранів, хоч є і на смартфонах.

    На всіх гаджетах з цієї ОС сервіси Google офіційно не працюють, але більшість із них давно можна встановити в обхід обмежень. Аналогічно і з Play Market можна інсталювати програми з APK-файлів. Причому система навіть допоможе за їх пошуком.

    Визначте параметри дисплея

    Сенсорний екран – основний робочий орган та «обличчя» планшета. Важливим є не тільки розмір, але й роздільна здатність, тип матриці, частота оновлення. Зупинимося докладніше на кожній із характеристик.

    Діагональ екрану

    Співвідношення сторін екрана у всіх планшетів приблизно однакове. Тому замість ширини та довжини прийнято вказувати лише одну величину – діагональ. Відштовхуючись від неї, можна умовно розділити планшети на три категорії: компактні (7-8 дюймів), середні (9-10 дюймів) та великі (11-13 дюймів).

    1. Компактні планшети  чудово підходять для спілкування, більшості ігор, читання книг та веб-серфінгу поза домом. Для цих завдань вони зручніші, ніж смартфони, коли ви не на ходу. Але все ж таки діагоналі дисплея довжиною 7–8 дюймів не завжди достатньо, щоб переглядати  PDF-документи  або насолоджуватися серіалами та кіно.
    2. Планшети середнього розміру  – оптимальний баланс мобільності та доступних можливостей. Такі пристрої не покласти в кишеню, зате вони часто потужніші за своїх менших побратимів і зручніші для перегляду мультимедійного контенту та ігор. На них також можна працювати, коли ноутбука немає під рукою.
    3. Великі планшети найпродуктивніші, а також найкраще пристосовані для бізнес-завдань, завдяки розміру екрану та аксесуарам. Діагональ дозволяє працювати з графікою, а також отримувати максимум задоволення від фільмів та інших розваг. Але при цьому гаджети вже важко назвати портативними. Крім того, такі пристрої зазвичай найдорожчі .

    Зверніть увагу і на розміри планшета. Дві моделі з однаковою діагоналлю можуть мати різну товщину рамок і, відповідно, різні габарити. Гаджети з тонкою рамкою зазвичай компактніші, зручніші та естетичніші.

    Роздільна здатність

    Роздільна здатність екрана вимірюють кількістю пікселів, з яких він складається. Чим більший цей параметр, тим чіткіше зображення. Тому він дуже важливий для планшета.

    Роздільна здатність повинна відповідати розміру екрана. Так, для діагоналі 8 дюймів роздільної здатності 1280×800 пікселів може бути достатньо, але краще дивитися на 2160×1080 (FHD+). На 11-дюймовому екрані при такому ж дозволі “зерна” пікселів будуть більш помітні, тому тут вже мінімум FHD +, а краще – вище.

    Для визначення прийнятної роздільної здатності зручно користуватися числом пікселів на дюйм. Для планшетів оптимальне за комфортністю значення цього параметра – від 250 PPI. При щільності 200-250 PPI пікселі легко помітні, але в очі ще не впадають.

    Тип матриці

    Матрицею називають технологію, на якій базується екран. Від неї залежить загальна якість зображення, тому даним параметром краще не нехтувати.

    • TFT і TN – недорогі РК-матриці, що поступаються іншим за якістю зображення. Чіткість та контрастність невисокі, при погляді на екран під кутом зображення втрачає насиченість.
    • IPS і PLS – РК-матриці, що дають чітку і насичену картинку. Вона не блякне при погляді під кутом, але по краях екрана можуть утворюватися «засвіти». Контрастність зображення невисока.
    • AMOLED , OLED та Super AMOLED – екрани на основі органічних світлодіодів. Мають неперевершену контрастність і хорошу передачу кольорів, але коштують дорожче. Пікселі працюючого OLED-дисплея можуть повністю вимикатися. Таким чином, вони передають зображення з істинно чорним кольором. У цьому плані матриці OLED немає рівних, крім того, вона споживає менше енергії, ніж IPS.

    Найкращий спосіб вибрати між IPS і OLED – покласти поруч два планшети і переглянути на них однакові зображення. Якщо помітите різницю, вибирайте той тип матриці, який, на вашу думку, краще впорається із завданням.

    Частота оновлення

    Параметр показує, із якою частотою змінюються зображення на екрані планшета. На продуктивність та ефективність це не впливає. Але за частоті 120 Гц руху на екрані виглядають плавніше і приємніше, ніж за 60 Гц. В основному це буде помітно в системній анімації та іграх.

    Подальше збільшення частоти особливого сенсу немає, хоча є планшети і з екраном 144 Гц.

    Вивчіть продуктивність

    Швидкість роботи гаджета багато в чому залежить від архітектури та частоти процесора, а також кількості оперативної пам’яті. Але якщо ви не збираєтеся використовувати планшет для 3D-ігор або професійної роботи з  графікою , то не зациклюйтеся на цих характеристиках.

    Навіть середньої за сучасними мірками апаратної начинки достатньо для більшості завдань користувача. Крім того, якщо виробник погано оптимізував програмне забезпечення, то планшет може гальмувати і з топовим процесором, і з великим обсягом оперативної пам’яті на борту. Особливо це стосується пристроїв Android від маловідомих брендів.

    Щоб визначити, чи вистачить потужності пристрою для ваших потреб, краще взяти його перед покупкою в руки і протестувати: «помацати» інтерфейс, відкрити кілька сайтів, запустити відео або гру. У крайньому випадку можете переглянути, як планшет реагує на ці дії, у відеооглядах.

    Безперечними лідерами ринку є Qualcomm із процесорами Snapdragon та Apple – із процесорами M-серії. Samsung (Exynos), Huawei (HiSilicon) і MediaTek (Helio) дихають їм у потилицю, але все ж таки відстають з технологічної точки зору. А та ж MediaTek взагалі продовжує вважатися виробником бюджетних рішень, хоча це вже давно не так — немає реальних причин відмовлятися від цих процесорів.

    Spreadtrum хоч і встановлюються в пристрої Lenovo, ZTE і Samsung, але виділяються на тлі інших поки що низькою ціною, значно поступаючись за продуктивністю всім раніше перерахованим альтернативам.

    Серед чіпів одного виробника зазвичай потужнішими є моделі з вищим цифровим індексом у назві.

    Уточніть обсяг пам’яті

    Об’єм сховища визначає кількість даних, які може вмістити планшет, та швидкість його роботи. Є оперативна пам’ять, вбудована та додаткова у вигляді SD-карток . Зверніть увагу, що розмір сховища істотно впливає на вартість планшета.

    Оперативна пам’ять

    Оперативна пам’ять використовується програмами під час роботи. Чим більше оперативної пам’яті, тим швидше будуть виконуватися програми, що обробляють великі масиви даних.

    • 6 ГБ достатньо для вирішення повсякденних завдань.
    • 8 ГБ вистачить для ігор та фільмів у HD-форматі.
    • 12-16 ГБ може знадобитися для ресурсомістких ігор і, наприклад, рендерингу відео.

    Від типу пам’яті залежить швидкість доступу до даних, що зберігаються. Це прямо впливає на роботу всіх програм. Чим більше цифра в кінці позначення типу пам’яті, тим швидше: DDR3 швидше, ніж DDR2, а DDR4 перевищує за швидкістю DDR3.

    Вбудована пам’ять

    Чим більший обсяг вбудованої пам’яті, тим більше програм можна буде встановити на пристрій і тим більше фотографій, відео, документів та інших даних вдасться на ньому зберігати. Від вихідного обсягу можна одразу забирати близько 1 ГБ — він використовуватиметься системою.

    Якщо ви купуєте пристрій для веб-серфінгу, спілкування та стримінгу мультимедійного контенту, то вистачить і 32 ГБ вбудованої пам’яті. Але щоб зберігати на гаджеті музику та фільми, встановлювати ігри та багато програм, вам знадобиться набагато більше вільного місця. Необхідний розмір залежить лише від вашого апетиту.

    Картки пам’яті

    Щоб заощадити, ви можете вибрати гаджет з невеликою кількістю вбудованої пам’яті, але з роз’ємом місткої SD-карти. На ній зручно зберігати музичні та відеофайли, а також дані деяких програм. Але майте на увазі, що в  гаджетах Apple  немає роз’ємів для карток пам’яті.

    Дізнайтесь про підтримку бездротових технологій

    При виборі планшета його комунікативні можливості часом залишаються за кадром. Wi-Fi є на кожному гаджеті, Bluetooth теж. Що тут обирати? Так воно так, але є нюанси.

    Wi-Fi

    Wi-Fi є в будь-якому планшеті, але стандарти 802.11 у всіх різні. Пристрій із підтримкою тільки Wi-Fi 802.11b/g/n може підвести в потрібний момент. Через завантаженість діапазону 2,4 ГГц, який використовується цим стандартом, у деяких місцях швидкість зв’язку падає практично до нуля.

    Високошвидкісних мереж 802.11ac сьогодні досить багато, і проблем із перешкодами у них менше, тому підтримка цього стандарту точно не буде зайвою. На перспективу можна дивитися і сучасніший 802.11aх.

    Стільниковий зв’язок

    Слот під сім-карту зустрічається не в кожній моделі. Переконайтеся, що він є, якщо ви звикли виходити в інтернет через стільникового провайдера.

    При виборі планшета з підтримкою 4G LTE слід пам’ятати, що для LTE використовуються різні набори діапазонів. Більшість гаджетів, що офіційно продаються в нашій країні, з підтримкою LTE поєднуються з вітчизняними 4G-мережами.

    Щоб переконатися, що планшет зможе підключитися до мережі LTE, можна перед покупкою перевірити сумісність вибраного пристрою та вашого оператора.

    Перевірте можливості камери

    Майже всі планшети оснащені парою камер: фронтальною та тиловою. Є моделі, які мають їх більше. Розповідаємо, на що звернути увагу.

    Кількість камер

    Декілька об’єктивів з різною фокусною відстанню та різною діафрагмою можуть розширити можливості зйомки і навіть забезпечити якісний зум. З одного боку, таке рішення непогано працює — фотографії, зроблені багатокамерними топовими планшетами, справді вражають.

    З іншого боку, три об’єктиви замість одного якість зйомки сильно не покращать – багато залежить від програмної обробки кадрів , характеристик оптики та матриць. Планшети з крутими камерами коштують недешево. Немає сенсу очікувати помітного приросту якості від появи третьої камери на планшеті ціною 100 доларів.

    Роздільна здатність камер

    Чим більша роздільна здатність камери, тим чіткіше і детальніше вийде зображення. Але слід розуміти, що мегапікселі — це насамперед рекламний показник. Жодний дешевий «китаєць» з 16-мегапіксельною камерою не зробить знімок на рівні iPad з його 8 Мп.

    Якість оптики та матриці, продуктивність фотопроцесора та досконалість програмного забезпечення впливають на якість фотографії набагато більше, ніж кілька зайвих мегапікселів.

    При тому рівні якості, яке забезпечує оптика сучасних планшетів, 12 мегапікселів для основної камери більш ніж достатньо. Для фронтальної – показник більше 5 Мп має сенс, тільки якщо ви хочете робити селфі великого розміру.

    Чим більше мегапікселів у фронтальної камери, тим більший об’єм одного кадру. Це означає, що під час відеодзвінка ширини каналу зв’язку може просто не вистачити для передачі такого зображення картинка буде смикатися.

    Спалах

    Розраховувати на світлодіодний спалах не варто – ефект від нього буде лише на невеликій відстані. Це може стати в нагоді хіба що для підсвічування документів, що фотографуються при поганому освітленні — літери можна буде розрізнити.

    А ось ксенонові спалахи, які встановлюються на деякі планшети, здатні допомогти з портретною фотографією.

    Зверніть увагу на додаткові характеристики

    Планшети мають інші параметри, що не впливають на продуктивність та ефективність. Але для зручної роботи вони не менш важливі.

    Ємність акумулятора

    Чим більша ємність акумулятора, тим довше він витримає без заряджання. Але визначити точний час роботи планшета не так просто – багато залежить від розмірів екрану, продуктивності процесора та графічного прискорювача, режиму експлуатації, використання Wi-Fi , GPS та іншого.

    Більшість сучасних гаджетів можуть протриматися на одній зарядці в активному режимі 5-10 годин, а в режимі очікування – 2-3 дні.

    Звук

    Якщо вам важлива якість звуку, зверніть увагу на кількість динаміків. Моделі з одним транслятором, як правило, добрим звуком похвалитися не можуть.

    Бажано, щоб у гаджета було хоча б два-чотири динаміки і при цьому пристрій підтримував стандарт Dolby Atmos для більшої глибини звуку.

    Захищеність

    Ризик падіння чи потрапляння під дощ у планшетів досить високий. Якщо ви плануєте часто брати гаджет із собою в дорогу або на природу, переконайтеся, що пристрій має ударостійкий і вологозахисний корпус – стандарт IP67 або IP68.

    Стійке до подряпин скло нагоді на будь-якій моделі – без нього екран досить швидко каламутніє, покриваючись мікроподряпинами.

    Біометричний захист

    Багато планшетів мають біометричний захист у вигляді перевірки за відбитками пальців або розпізнавання обличчя. Це зручно, тому що дозволяє швидко розблокувати пристрій без паролів та ПІН-кодів.

    Вибирайте захист за своїми перевагами, але майте на увазі, що відбитки пальців вважаються надійнішим варіантом.

    Наявність клавіатури та стілусу

    До багатьох планшетів можна підключати аксесуари на кшталт  клавіатур  та мишей. Показовим прикладом є iPad Pro, до якого продають чохол-клавіатуру з підставкою. Купивши такий пристрій, ви можете використовувати його для більшості робочих завдань.

    Крім того, є гібриди планшетів та ноутбуків. Їх називають трансформерами. Пристрої виглядають як ультрабук, але можна легко відчепити клавіатуру — гаджет стане планшетом. Власники гібридів можуть легко перемикатися між робочими та розважальними функціями, але класичні планшети зазвичай коштують дешевше.

    Стілус може стати в нагоді для роботи з графікою – він дозволяє точніше позиціонувати курсор на екрані.

    Подумайте, навіщо вам потрібен планшет

    Найкращий планшет – той, який максимально відповідає вашим потребам. Від них і потрібно відштовхуватися, щоб не помилитися. Подумайте, що ви збираєтеся робити на пристрої. Це допоможе правильно вибрати майбутній гаджет.

    Обробка фото та відео

    Для цих завдань підійдуть потужні флагмани з гарним екраном: високою роздільною здатністю, широкою діагоналлю та якісною матрицею. Не зайвим буде наявність стілус в комплекті або його підтримка при покупці окремо.

    Фото та відеозйомка

    Якщо плануєте часто використовувати планшет для фото- та відеозйомки, то наголос слід зробити на камери. Важлива їх кількість та дозвіл. Також буде не зайвим вивчити питання глибше: з’ясувати розміри сенсорів на вибраних моделях, можливості масштабування та стабілізації.

    Редагування текстів

    Висока продуктивність для таких завдань не потрібна, але великий зайвий екран з високою роздільною здатністю не буде. Якщо тексти передбачається як читати, а й редагувати , наявність клавіатури у комплекті сильно спростить роботу.

    Веб-серфінг та перегляд фільмів

    Тут важливі якість звуку, контрастність та кольоропередача екрану. Об’єм акумулятора краще підібрати побільше – інакше планшет може вимкнутись прямо посередині перегляду. Також варто звернути увагу на динаміки. Придивіться до збалансованих недорогих моделей.

    Ігри

    Такі програми найбільш вимогливі до ресурсів планшета. Щоб навіть найважчі ігри не гальмували, гаджет повинен мати потужний процесор із графічним прискорювачем та пристойний обсяг оперативної пам’яті. Зверніть увагу на флагмани до 11 дюймів з гарним звуком, екраном та автономністю.



    • інші новини