Як правильно вибрати процесор для комп’ютера

    461

    Центральний процесор це основний компонент ПК, який виконує логічні та обчислювальні процеси з файлами. Флагманські чіпи коштують дорого, але комп’ютери із цими компонентами будуть актуальні кілька років. Виробники пропонують бюджетні та потужні моделі, які можна застосовувати для різних завдань. Процесор є основою всього комп’ютера. Від цієї деталі залежить вибір материнської карти та кулера. З цього огляду можна дізнатися, чи потрібні звичайному користувачеві потужні чіпи, що таке багатопотоковість, частота та інші важливі параметри при виборі процесора.

    Зовнішні параметри та комплектація

    Процесор – це невелика мікросхема квадратної або прямокутної форми. Зверху розташований металевий корпус, на який наносять термопасту та закріплюють систему охолодження. Основа мікросхеми виконано з текстоліту, у якому перебувають контакти для кріплення у сокеті материнської плати. Для стаціонарних комп’ютерів процесори можна купити у двох варіантах виконання. Комплектація OEM це лише процесор, поміщений у блістер чи антистатичну упаковку. BOX-версія це процесор у фірмовому впакуванні виробника, що комплектується системою охолодження. Такий варіант коштує трохи дорожче, ніж OEM, але зручніше у використанні – у комплекті є всі необхідні аксесуари для монтажу на плату.

    Виробники процесорів

    Існують дві основні компанії, які випускають процесори – Intel та AMD. Кожен виробник в лінійці має кілька моделей, оптимізованих для різних завдань. Компанія Intel займає лідируючі позиції на ринку електроніки – чіпи мають відмінну потужність та продуктивність. Фірма AMD випускає процесори, технічні параметри яких можна порівняти з Intel, але відрізняються меншою вартістю. Це чудовий варіант для збирання з невеликим бюджетом. Для покупки оптимальний середній клас: процесори Intel i5 або Ryzen 5. У цих моделей достатня потужність та доступна ціна.

    Тактова частота пристрою

    Цей параметр показує швидкість, з якою виконується відкриття та закриття транзисторів мікропроцесора. Величина вимірюється в гігагерцах: що більша частота, то краще продуктивність (для пристроїв з однієї лінійки). Процесори Intel Core та AMD Ryzen випускаються з базовою тактовою частотою від 3 ГГц та вище. Деякі чіпи можна розігнати (підвищити частоту за допомогою спеціальних програм).
    У процесорів Intel це серія K, у AMD – моделі з індексом X. Процесори, які функціонують на високій тактовій частоті, завжди дорожчі за молодші версії і забезпечують лише невелике підвищення продуктивності.

    Сокет процесора

    Це роз’єм на системній платі, де розміщується центральний процесор. У міру вдосконалення технологій кількість роз’ємів на чіпі зазвичай збільшується. Відповідно змінюється система фіксації мікросхеми на платі. Наприклад, процесори серії LGA 2066 не сумісні із попереднім сокетом – LGA 2011-3. Для сучасного комп’ютера рекомендується купувати нове покоління процесорів. Такий вибір забезпечить тривале використання системи (кілька років), але не завжди є оптимальним за вартістю. У комп’ютерній промисловості кожні 3-4 роки випускають поліпшені чіпи, котрим створюють новий сокет. При складанні ПК обов’язково враховуйте, щоб процесор та системна плата були повністю сумісні.

    Модернізація системи

    Сучасні процесори коштують дорого, особливо флагманські чіпи. Такі компоненти можуть дозволити не всі користувачі. Навіть не купуючи топові чіпи, все одно потрібно стежити за ситуацією на ринку комп’ютерної техніки. Наприклад, коли компанія випускає нову лінійку, вартість попередніх моделей значно знижується. Зараз компанія Intel виробляє центральні процесори із сокетами LGA 1200 та LGA 2066, тому варіанти на базі LGA 1151 v2 мають вигідну вартість (крім топових чіпів Xeon, Core i9). Компанія AMD випускає процесори із сокетом AM4. Це забезпечує сумісність із більшістю системних плат. У лінійці виробника є бюджетні та топові варіанти.

    Наявність технології Hyper-Threading

    Технологія гіперпоточності була розроблена компанією Intel та успішно використовується в багатьох лінійках Intel Core, Intel Xeon. При використанні цієї функції ресурси використовуються з більшою ефективністю. Одне фізичне ядро ​​процесора система діє як два віртуальні ядра. Це дозволяє запускати кілька потоків на ядрі. Програми взаємодіють із цією технологією по-різному. Наприклад, можна запускати на комп’ютері оптимізовані програми (моделювання, обробка фото та відео). Швидкодія та продуктивність системи за таких завдань не будуть значно знижуватися.

    Багатоядерність процесора

    Для підвищення продуктивності комп’ютерів використовується багатоядерність. Це означає, що у процесорі використовується кілька ядер. Така технологія дозволяє паралельно виконувати на комп’ютері кілька завдань. Ядра це окремі секції у процесорі, кожна з яких виконує власні обчислення. Якщо потужності одного ядра недостатньо для обробки даних, додатково підключаються сусідні ядра. Основна перевага – це розміщення всіх ядер в єдиному чіпі, що дозволяє швидко обмінюватися інформацією.

    Можливості розгону

    Більшість сучасних центральних процесорів мають заблоковану тактову частоту, тому можуть досягти великої частоти і перегрітися. Однак виробники випускають моделі з розблокованою тактовою частотою. Такі варіанти зазвичай купують досвідчені користувачі, які використовують спеціальний софт для розгону центрального процесора та збільшення продуктивності системи. Компанія Intel використовує індекс “K” у маркуванні, а для високопродуктивних процесорів AMD застосовується буква X, що позначає можливість автоматичного розгону.

    Підсумкова інформація

    На ринку комп’ютерних процесорів існують два основні конкуренти – Intel та AMD. Ці виробники пропонують схожі за основними параметрами пристрою. У лінійці кожної компанії є моделі бюджетного та топового класу. На якому чіпі збирати систему індивідуальний вибір кожного користувача. За невеликого бюджету можна вибрати мікропроцесори з вбудованою графікою, це дозволить заощадити на покупці відеокарти. Рекомендується вибирати процесори із сучасним сокетом, але й попередні версії теж забезпечують достатню продуктивність для багатьох користувачів, а коштують значно дешевше. Багатоядерність та гіперпоточність стануть у нагоді для виконання кількох завдань на комп’ютері. Розгін зазвичай використовують у геймерських та продуктивних системах, тому і збирати ці комп’ютери потрібно на процесорі з розблокованим множником. Загалом вибір процесора залежать від бюджету користувача і необхідних технічних параметрів системи.



    • інші новини