Осіннє Рівнодення у слов’ян, друїдів і астрономів: значення та народні прикмети

898

Цього року 23 вересня о 04:03 за Києвом почнеться період, коли ночі будуть довшими, ніж дні.

Саме цього дня починається астрономічна осінь та дні стають коротшими, а ночі довшими. Осіннє Рівнодення пов’язане з природними явищами, але роками наші предки святкували завершення сільськогосподарських робіт і збору врожаю.

Деякі традиції переплелися з Різдвом Пресвятої Богородиці, а якісь збереглися ще з дохристиянських часів. Нумо розбиратися, які цікаві події переплелися в цьому святі!

Рівнодення в астрономії

Щороку вкінці вересня день та ніч тривають однаковий час. Після Осіннього Рівнодення ближче до зими ніч стає все довше аж до Весняного Рівнодення. Найкоротший день року припадає на 21-23 грудня та знаменує початок астрономічної зими.

Сонце в кінці вересня переходить з північної півкулі до південної та стає перпендикулярно відносно Землі. Тому день та ніч стають однаковими.

Традиції слов’ян у давнину

Святу Осіннього Рівнодення приділяли особливу увагу з давніх-давен. Вірили, що в цей день дуже міцним стає зв’язок з померлими пращурами й обов’язково вшановували могили. Відзначали Новоліття: свято нового життя, після якого починалися весілля й сватання.

У давнину вміли гучно відзначати свята: з Осіннього Рівнодення починалися декілька тижнів гулянь. Вшановували бога Велеса, пили мед, пекли пиріжки з ягодами та капустою. Також згадували богиню Живе та дякували за врожай.

Звичаї й обряди того часу:

  • Пекли круглий пиріг з капустою чи фруктами. Якщо він не підгорить і тісто добре зійде, родину чекає достаток.
  • Обов’язково прибирали оселю, викидали чи спалювали старі речі. Це мало прибрати негативну енергію в домі. Звичай, схоже, дійшов аж до наших часів.
  • Ходили босоніж по землі. Так можна було зарядитися енергією та здоров’ям.
  • Вмивалися з річки чи джерела для краси й здоров’я. Вода цього дня має чудодійну силу й вмитися варто з самого ранку після пробудження, щоб позбутися негативної енергії.
  • Збирали горобину й калину. Гілки розкладали вдома для захисту від нечисті.

Де іще в світі відзначали Осіннє Рівнодення?

Звісно, в давнину люди більше спостерігали за природою та світилами. Рівнодення було дуже важливою подією.

Кельти проводили Мабон, згадували померлих жінок, чаклували й ворожили. На свято приносили дари врожаю та потім їли їх, збирали ягоди й трави у лісі, прикрашали ними дім.

Друїди, можливо, побудували Стоунхендж саме для проведення ритуалів Рівнодення. Обряди там проводять і досі, хоч це місце стало туристичним.

В Японії святкують Хіган і також вшановують предків, роблять прибирання в домі, моляться за загиблих і дякують богам за врожай.

Прикмети на Осіннє рівнодення

  • Багатий врожай горобини — осінь буде дощовою.
  • Горобина не вродила — до сухого початку зими, без дощів.
  • Багато жолудів — на Різдво буде багато снігу.
  • Стіл багатий — то й весь наступний рік буде багатим на урожай.
  • Багато птахів відлітають цього дня — зима прийде швидко й буде холодною.

Не обов’язково цього дня бігти шукати горобину й роздивлятися листочки, бо у нас вже є прогнози погоди в інтернеті. Але очистити свій дім і думки від сміття, загадати бажання й провести час із близькими за один столом — чудова ідея. Нехай Осіннє Рівнодення стане для вас зупинкою й допоможе легко ввійти в зимовий ритм.

автор Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua