Прогноз погоди на весь 2017-й рік: в Україні буде пізня весна і тепла осінь

  12920

  Варто чекати затяжних і лютих холодів взимку, сильних літніх бур і дощову, але теплу осінь

  Спори між метеорологами-практиками, вченими-кліматології і народними синоптиками про те, чи можна точно передбачити погоду на рік вперед, тривають не одне десятиліття. Точки зору різні. Так, ще в радянські часи один з керівників Гідрометцентру СРСР з апломбом заявив: “Погода – це хаос. А як можна на рік вперед передбачати хаос?” З тих пір думка метеорологів змінилося, але не кардинально: Укргідрометцентр може сказати лише про найзагальніші погодні тенденції наступаючого року. Ґрунтуються вони статистичних даних, які вже 136 років накопичує Центральна геофізична обсерваторія України. З них випливає, що з кожним десятиліттям зими у нас стають все тепліше, а літо триває довше. Іншої думки ентузіасти-народники, які протягом багатьох років вивчають старовинні або розробляють власні методи прогнозів, які спростовують, на їхню думку, теорію стабільного потепління. Нарешті, фундаментальна наука говорить про багаторічні циркуляції (кругові рухи) полярних повітряних мас від високих широт до низьких, і навпаки. Через ці циркуляцій чергуються холодні і теплі періоди. Зараз ми йдемо до холодних років.

  ГОЛОВНИЙ СИНОПТИК І НАУКА. “Точно можна сказати, що і в зимовий, і в літній періоди середні температури очікуються вище норми, так як тенденція до загального потепління триває. Але цієї зими будуть і люті морози, і відлиги, а влітку, як зазвичай, і спека, і прохолода зі зливами, точні дати яких передбачити неможливо”, – поділився з нами прогнозом на 2017 рік начальник Укргідрометцентру Микола Кульбіда. Про температурних “гойдалках” протягом року говорить і заввідділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди метеорологічного НДІ Нацакадемії наук професор Вазіра Мартазінова. “Зима буде нестійкою. Набереться всього 20-25 морозних днів, – зазначила Мартазінова. – В кінці січня 2017 року до -10, 10-11 лютого до -14, і це останні дні зими. Далі починається весна”.

  Народники. Найдетальніші прогнози народних синоптиків: вони дають розрахунки погоди по днях, пророкують дощі і спеку, вважають середньодобову температуру. За п’ять років публікацій таких прогнозів – від нині покійного Валерія Некрасова з Дніпра, Володимира Лиса з Волині, який, на жаль, більше не займається розрахунками погоди, і чинного народного синоптика Леоніда Горбаня – “Сегодня” переконалася: достовірність їх прогнозів досить висока. Горбань оцінює ймовірність своїх прогнозів для всієї України в 75%, що близько до істини. “Точніше навряд чи можна дати розрахунки для всієї країни, адже регіони різні: рівнинні, гірські, приморські і континентальні. І погода всюди трохи відрізняється. Але для окремих областей точність моїх розрахунків досягає 95%”, – запевняє Горбань. У минулому році він вірно передбачив пізню весну, прохолодне літо, ранню осінь майже без бабиного літа, мороз зі снігом вже в листопаді і грудень холодніше звичайного. “Сегодня” публікує новий прогноз від Леоніда Горбаня на 2017 рік (див. Інфографіку). За 7-річному циклу планет Брюсова календаря, яким Горбань користується в своїх розрахунках, настає рік Сонця. “Зима в рік Сонця холодна і сніжна, весна спочатку холодна, морози стоять до 20-25 березень, квітень холодний і сухий з сильними вітрами, в травні посуха, – пояснив свій прогноз Горбань. – Літо спочатку сухе і спекотне, в липні сильні дощі, серпень прохолодний. Осінь тепла з рясними опадами, з середини листопада легкі морози і сніг “.

  -1_87

  УРОЖАЙ: БЕЗ ЯРОВИХ, АЛЕ З КУКУРУДЗОЮ

  Леонід Горбань стверджує, що роки Сонця (1996, 2003 2010 2017 і далі) – зазвичай неврожайні. “Гірше них тільки роки Меркурія (1998, 2005, 2012 2019 …).” Причин для низького врожаю в 2017 році кілька, – пояснює Горбань. – Перша: зима в цьому році затягується на березень і половину квітня, а значить терміни посіву ярих та просапних культур (кукурудза, соняшник) переносяться. У травні з перших днів настає спека, при цьому дощів немає майже весь травень і першу половину червня, що гальмує ріст рослин. У липні підуть хороші дощі, але вже пізно. Крім того, через сильні вітри і бурі в багатьох регіонах відбудеться вилягання пшениці, як раз коли почнеться жнива. Серпень буде не дуже гарячий з помірними дощами, але опади підуть на користь лише соняшнику і кукурудзі, які почнуть активно рости. Затягувати з їх збиранням не можна, адже жовтень першій половині очікується сирої, і зібрати хороший урожай вже не вдасться. Зате у вересні земля буде сира, і сівба озимих пройде нормально “.

  “Сегодня” перевірила, наскільки слова Горбаня підтверджуються статистикою. Як виявилося, закономірність є. Так, за даними Держслужби статистики, в 1995 р українські аграрії зібрали 33,9 млн т зерна, в 1996-му (рік Сонця) – всього 24,5 млн т, в наступному 1997-му (рік Місяця) знову зростання до 35,5 млн т, в 1998-му (рік Меркурія неврожайний) – всього 26,5 млн т! Так само було і в наступному 7-річному періоді, який припав на 2000-і роки: 2003-й рік, яким керувало Сонце, виявився вдвічі гірше зі збору зернових (20,2 млн т) в порівнянні з попереднім і наступним роками. У 2010-му році картина була краще – врожай склав 39,2 млн т, але менше, ніж роком раніше і роком пізніше (46 і 56 млн т).

  Експерти аграрного ринку згодні, що погода серйозно впливає на обсяги врожаю, але стверджують, що в будь-якому випадку голод Україні не загрожує. “Якщо погодні умови навесні і влітку виявляться такими, як прогнозує народний синоптик, вони дійсно можуть серйозно зменшити урожай зернових, – роз’яснив нам аналітик консалтингової компанії” ПроАгро “Ярослав Левицький. – Перш за все, це стосується ярих культур, які сіють навесні. А ось озимі при умові і холодної, але сніжної зими перенесуть морози добре. Озимини у нас набагато більше, ніж ярих: приблизно 5 млн га пшениці і близько 1 млн га ячменю проти відповідно 0,1 млн га і 2,5 млн га. При цьому вирощений у нас ячмінь переважно фуражний, лише невелика частина з нього – продовольчого і пивоварного якості “. За словами Левицького, річне споживання зерна в Україні близько 25 млн т, з них на продовольчі потреби – до 6 млн т, тому навіть при низької врожайності в 14-15 ц/га (це вдвічі нижче, ніж у минулому році) зібраного вистачить з лишком. Але можуть вирости ціни на зерно. Так тонна пшениці неврожайного 2012 року на внутрішньому ринку коштувала в доларовому еквіваленті $ 280-300 / т, а в останні три врожайних сезону її ціна коливається в межах $ 150-170 / т.

  ПОГОДНІ РЕКОРДИ УКРАЇНИ

  За допомогою фахівців відділу кліматології Центральної геофізичної обсерваторії МНС України “Сегодня” з’ясувала, в яких місцях і в якому році зафіксовані кліматичні рекорди України, і порівняла їх з світовими.

  Максимальну спеку було зафіксовано 20 липня 2007 року в Вознесенську Миколаївської області – +41,3 ° С. Але це ніщо в порівнянні зі спекою в Лівії – тут в місті Ель-Азізія вона досягла +57,8 ° С у вересні 1922 року.

  А ось найсильніший мороз в -41,9 ° С в Україні трапився 8 лютого 1935 в Луганську. Світовий рекорд – 89,2 градуса морозу на станції “Восток” в Антарктиді в 1983 році.

  Найбільше снігу – 3,5 м – намело 25 березня 2006 р Карпатах, але до заметів в 4,8 м на горі Шаста в Каліфорнії (лютий 1959 роки) вони не дотягли.

  Самий сильний вітер в нашій країні дув 24 грудня 1947 року на Ай-Петрі – 180 км/год проти 407 км/год на островах Барроу в Австралії в 1996 році.

  СИНОПТИК-СОНЕЧКО

  Леонід Горбань жартома каже, що готувати прогнози погоди йому допомагає домашній кіт: красень-перс з незвичайною кличкою Сонечко. “Коли я працюю, Сонечко сидить на столі і уважно спостерігає, – розповів Горбань. – Якось раз я зробив розрахунки, залишив їх на столі і вийшов. Коли повернувся, з жахом виявив, що Сонечко їх, вибачте, обпісяв. Почав переробляти – і знайшов в цифрах грубу помилку! Якби не кіт, весь прогноз виявився б неправильним. Кіт ще мітив листи – і щоразу після цього виявлялася помилка! Містика якась”. А ось Микола Кульбіда, у якого на дачі теж живуть кішки, відповів нам, що при підготовці прогнозів з тваринами не радиться.

  -1_88  • інші новини