У США викопали гігантські підземні тунелі для нових експериментів із нейтрино

    281

    Нейтрино були теоретично передбачені ще 1934 року. Але ці елементарні частки продовжують залишатися осередком наукових таємниць для вчених. Для поглибленого розуміння фізики цих частинок США створюють гігантський комплекс із системою підземних тунелів. Трохи більше як місяць тому завершилися масштабні земляні роботи, під час яких було вилучено 800 тисяч тонн породи. На черзі підготовка приміщень до розгортання обладнання, на що підуть роки.

    Експеримент Deep Underground Neutrino Experiment (DUNE) включатиме два детектори нейтрино: ближній і далекий. База між джерелом мюонних нейтрино в Фермілабі і далеким детектором складе 1300 км. Близький детектор буде розміщений неподалік джерела, а далекий — у Південній Дакоті під Сенфордською лабораторією. У серпні робітники перестали витягувати ґрунт під Сенфордською лабораторією, створивши, у тому числі під землею, простір для детектора висотою з 7-поверховий будинок.

    Вражаючий об’єм ґрунту між лабораторним джерелом нейтрино та далеким детектором, а також спеціальні камери для них, що містять по 17 тис. т рідкого аргону, потрібні для відсіювання нейтрино з інших джерел (космічні та особливо сонячні), а також для фільтрації інших елементарних частинок.

    Нейтрино дуже слабко взаємодіють із речовиною. Їм потрібні хороші фільтри та спеціальні детектори. Наприклад, щоб підвищити ймовірність зіткнення нейтрино з речовиною до 50% необхідно направити його крізь суцільну свинцеву стіну завтовшки в один світловий рік. Товща землі, рідкий аргон та інші технічні рішення покликані створити для детектування нейтрино в експерименті найбільш сприятливі умови.

    Як повідомило нещодавно Міністерство енергетики США, що фінансує проєкт із бюджету, встановлення детекторів у дальній частині проєкту намічено на 2028 рік і лише після цього буде змонтовано ближній детектор. Раніше передбачалося завершити останню фазу введення детектора у стрій в 2027 році. Схоже, плани розтягнуться ще роки: від 3 до 5 років.



    • інші новини