Археологи з міністерства туризму та давнини (MOTA) Єгипту виявили будівлю великої астрономічної обсерваторії VI століття до нашої ери в Кафр-еш-Шейху. Вона входила до комплексу споруд храму фараонів у стародавньому місті Буто.
Споруда була побудована з глиняної цегли. Вона займала площу близько 850 квадратних метрів, мала Г-подібну форму і підтримувалася колонами, а вхід був звернений на схід, до сонця, що сходить.
Усередині будівлі фахівці виявили артефакти, пов’язані з астрономічними спостереженнями. Серед них виявився великий сонячний годинник шириною 4,8 метра з вапнякових плит і блоків.
Серія з п’яти менших кімнат, ймовірно, використовувалася для зберігання інструментів обсерваторії, тоді як чотири невеликі приміщення з глиняної цегли і одна кам’яна кімната, мабуть, використовувалися як вежа обсерваторії.
Також було знайдено велику залу з трьома стінами, вкритими жовтим розчином та прикрашеними фресками із зображеннями голови бога Гора та ока Уаджет — символів, пов’язаних з космосом та Всесвітом у виставах древніх єгиптян.
Артефакти в обсерваторії включають бронзові статуї бога Осіріса, теракотову статую бога Бєса і гранітну статую, що належить до 26-ї династії, часу правління фараона Вахібре Псамметиха I. Ця статуя зображує Осіріса і має напис жерцю Псамметиху-Сенебу, що містить титул Зберігача царського друку. Інші артефакти включають вимірювальні інструменти, намисто-менат та релігійні символи з фаянсу, керамічну статую бога Птаха, кришки амфор та інші предмети.
У MOTA зазначили, що обсерваторія у Буто була найбільшим комплексом для астрономічних спостережень у Стародавньому Єгипті.