Астронавт зробив фантастичний знімок блискавки верхніх шарів атмосфери з борту МКС

  1113

  Під час недавнього експерименту на МКС вдалося зняти рідкісну форму атмосферних явищ — короткочасну світлову подію (TLE).

  Експеримент Thor-Davis – це дослідницький проєкт, який здійснюється на МКС з метою вивчення штормів та атмосферних явищ у верхніх шарах атмосфери. Цей експеримент розпочався у 2015 році в рамках проєкту Thor і був розроблений для розширення знань про блискавки, гроз та їх вплив на хімічний склад атмосфери.

  Основна мета експерименту Thor-Davis полягає у вивченні вертикальної структури короткочасної світлової події (Transient Luminous Event, TLE), таких як спрайти, або ельфи. Дослідження дозволяють більш повно зрозуміти ці загадкові явища та їх взаємозв’язок зі штормами та блискавками.

  Для збору даних експеримент використовує нейроморфічну камеру, встановлену на МКС. Нейроморфічна камера працює за принципами нейронної обробки даних і дозволяє збирати зображення атмосферних явищ з високою тимчасовою роздільною здатністю, відображаючи зміни контрасту та динаміку процесів у блискавках. Це дозволяє отримувати більш детальну інформацію та розширювати знання про штормові системи.

  Нова фотографія короткочасної світлової події викликала великий інтерес у науковій спільноті. Фотографію було зроблено астронавтом Андреасом Могенсеном під час його місії на МКС під назвою «Хугін» (Huginn). На ній видно червоний спрайт, який є однією з форм TLE і з’явився на висоті від 40 до 80 кілометрів над земною поверхнею. Червоні спрайти виникають в результаті потужних блискавок в грозових хмарах і являють собою колони, штрихи або краплі різноманітних кольорів, що світяться.

  Ця фотографія надала детальне уявлення про структуру та динаміку червоного спрайту, яку раніше було складно спостерігати та вивчати із землі. Вона дозволила отримати нові дані про світлові явища у верхніх шарах атмосфери та внесла внесок у розуміння електричних розрядів та їх роль в атмосферних процесах.