Астрономи виявили воду у протопланетних дисках поблизу гігантських зірок

    110

    Астрономи вивчили протопланетні диски у туманності Омар (NGC 6357) за допомогою космічного телескопа імені Джеймса Вебба (JWST). Згідно з попередніми результатами дослідження, опублікованими на сервері препринтів arXiv, скелясті планети, подібні до Землі, можуть формуватися навіть в умовах екстремальної радіації гігантських гарячих зірок.

    NGC6357 знаходиться у напрямку сузір’я Скорпіон на відстані шести тисяч світлових років від Сонця. Вчені провели спостереження в рамках програми eXtreme UV Environments (XUE) за місцевими групами ОВ зірок – масивних гарячих зірок, що належать до спектральних класів О і В (блакитні гіганти) і випромінюють велику кількість ультрафіолетового випромінювання. Усього було вивчено 15 дисків у трьох областях NGC 6357.

    JWST має достатню роздільну здатність, щоб розрізнити вплив зоряного випромінювання на ті частини протопланетних дисків, де зазвичай формуються планети земної групи — в межах 10 астрономічних одиниць від батьківських зірок. Було виявлено велику кількість води, чадного газу, вуглекислого газу, ціаніду водню та ацетилену у внутрішніх областях сильно опроміненого протопланетного диска XUE 1 приблизно в одній астрономічній одиниці від зірки.

    Такі властивості, як щільність речовини, хімічний склад газової фази з переважанням кисню і присутність силікатного пилу, виявились напрочуд схожими на ті, що спостерігаються в менш екстремальних середовищах, де формуються одиничні зірки з малою масою.

    Іншими словами, навіть у тих дисках, які випробовують на собі ультрафіолетове випромінювання блакитних гігантів, виникають умови, подібні до Сонячної системи на ранніх етапах її існування.



    • інші новини