Малий та середній бізнес в Україні потроху відроджується та набирає обертів, про це свідчать цифри – лише у перший літній місяць 2023 року в Україні було зареєстровано найбільшу кількість ФОПів за останні роки, а саме 31 477. Аналітики відзначають, що це можна вважати хорошою тенденцію та наводять докладний аналіз отриманих даних
Роздрібна торгівля залишається попереду
Минулий 2022 рік завдав руйнівної шкоди бізнесу та економіки в цілому, проте критично важливі механізми та процеси у державі та суспільстві потроху стабілізуються, а останні пів року доводять, що українці все частіше перестають боятися відкривати власну справу. Напрямок розвитку для підприємницької діяльності максимально широкий, а разом з тим і великі бізнеси продовжують підтримувати економіку. Наприклад, КРАІЛ от-от відновить видачу ліцензій на організацію та проведення азартних розваг, тож в найближчому майбутньому мають з’явитися і нові казино України.
Підсумки першої половини 2023 року натякають на оптимістичні прогнози – усього на території України було зареєстровано близько 134 тисяч нових ФОПів, але червень у цьому показнику став рекордсменом. Згідно з наведеною статистикою аналітичного сервісу Opendatabot, востаннє планку у 30 тисяч ФОПів протягом місяця вдалося подолати ще у 2020 році. Звичайно, що у порівнянні з цифрами 2022 року різниця взагалі колосальна – цифри лише за перше півріччя становлять вже 70% від загального показника минулого року.
Найпопулярнішим напрямком при цьому залишається роздрібна торгівля – близько 29% від усієї кількості справ було відкрито саме у цьому напрямку. До речі, минулого року ситуація була така сама. Суттєво поступається у цифрах напрямок комп’ютерного програмування, що посідає другу сходинку – нових “атішників” в Україні в цьому році побільшало на 12 000. Трійку найпопулярніших напрямків замикають інші індивідуальні послуги.
Де сьогодні живе бізнес?
Останні півтора року позначилися великою міграцією бізнесів всередині країни. Від початку повномасштабної війни існує безліч прикладів, коли у західному напрямку країни переміщувалися цілі підприємства, що вже казати про індивідуальних підприємців.
При цьому лідером за кількістю новостворених ФОПів за перші пів року став Київ та Київська область – разом це трохи менш як 20 000 тисяч ФОПів. Компанію у цьому рейтингу їм все ще складають великі міста:
- Дніпро – 11 933 ФОПів;
- Львів – 10 139;
- Одеса – 9206;
- Харків – 9479.
Особливо приємно бачити серед тих, хто наблизився до 10 тисяч, Харків, адже місто, а особливо область, буквально щодня потерпає від наслідків російської агресії.
Звичайно, що популярним напрямом стали західні області України, проте до показників Львова жодна з них не наближається. Навіть Закарпатська область, єдина, де немає навіть комендантської години, може похизуватися лише 2832 новими підприємцями. Найнижчі показники прогнозовано у тих областях, що знаходяться в зоні бойових дій чи під тимчасовою окупацією.