Що відомо про місячний посадковий модуль Blue Ghost від Firefly Aerospace Макса Полякова

  56

  Відомий українсько-американський підприємець Макс Поляков повідомив про те, що його компанія успішно завершила випробування конструкції посадкового модуля Blue Ghost. Це апарат, який повинен у 2023 році спустити на поверхню Місяця обладнання NASA у рамках партнерського договору. Процес критичного аналізу конструкції зайняв усього 8 місяців. Вважається, що це напрочуд швидко для тестування такої техніки. Відтепер компанія FA може починати закупівлю компонентів та запускати повноцінний виробничий процес.

  Характеристики та завдання модуля Blue Ghost

  Назва апарату перекладається українською як «блакитний привід», в честь розповсюдженого в США світляка Phausis reticulata. Конструкція заввишки до 2 метрів може доправити до місячної поверхні до 155 кг корисного вантажу. Загальна вага обладнання НАСА, яке планується транспортувати в район Моря Криз, складає трохи менше центнера, тому не виключено, що на борту ще з’являться додаткові об’єкти. На сьогодні мова йде про 10 одиниць обладнання:

  • RAC — інструмент, за допомогою якого визначатимуть, як реагуватиме реголіт на зміни, що виникнуть під час спуску та посадки модуля. Пристрій зберуть із компонентів, вироблених на МКС установкою MISSE.
  • LEXI — сканер, що за допомогою рентгену буде відстежувати взаємозв’язок земної магнітосфери з сонячним вітром (потоком заряджених частинок).
  • SCALPSS 1.1 — камери для зйомки фото та відеоматеріалів. При наявності цих пристроїв можна буде додатково перевірити стан поверхні перед посадкою та зібрати багато корисної додаткової інформації.
  • NGLR — устаткування для вимірювання відстані між Землею та її природним супутником. Цей катафот стане мішенню для лазерів, збираючи при цьому різноманітні дані.
  • LMS — прилад для вивчення складу й структури місячної мантії, оснащений магнітометром.
  • RadPC — пристрій, що слідкуватиме за наслідками впливу радіації на електроніку.
  • LuGRE — навігаційна система, розроблена на основі GPS.
  • LISTER — обладнання, що вимірюватиме теплові потоки, направлені із місячних надр. Заглиблення зонда в реголіт може сягати 2–3 метрів.
  • LPV — прилад, що збиратиме зразки грунту у контейнер (при відправці на Землю) чи передаватиме іншим інструментам для вивчення на місці.
  • EDS — пилозахисний екран, що генеруватиме електричне поле зі змінного струму високої напруги. Таке поле планується використовувати у радіаторах, скафандрах, сонячних панелях та багатьох інших космічних технологіях.

  Максим Поляков та Firefly Aerospace запевняють, що збірка та випробування Blue Ghost будуть завершені вчасно. Місія запланована на осінь 2023 року, вартість проекту — $93,3 млн. Доставку апарату на орбіту виконає Falcon 9. Надалі компанія планує використовувати власні ракети-носії. Blue Ghost стане не першим посадковим модулем, що опуститься на поверхню Місяця після довгої перерви. У 2022 році це повинні зробити апарати, розроблені компаніями Intuitive Machines та Astrobotic.

  Декілька слів про Firefly Aerospace

  Назва: Firefly Aerospace
  Галузь: Аерокосмічна промисловість
  Засновники: Макс Поляков, Thomas E. Markusic,
  Рік заснування: 2017
  Головний офіс: Cedar Park, Техас, США
  Власник: Макс Поляков
  Дочірня компанія: ТОВ «Файєрфлай Аероспейс Україна»

  Компанія Firefly Aerospace утворилася у 2017 році. Її попередницю Firefly Space Systems, що знаходилася на етапі банкрутства, викупив український підприємець Поляков Максим Валерійович. FSS об’єдналася з іншим проектом Полякова, EOS Launcher, внаслідок чого на світі з’явився нинішній збурювач спокою на космічному ринку.

  Усього за декілька років FA встигла створити та запустити свою першу ракету-носій Alpha. Нехай її старт виявився не зовсім вдалим (через 2,5 хвилини польоту керівники ЦУП прийняли рішення підірвати апарат з Землі), та немає жодних сумнівів в тому, що успіху буде досягнуто. Вірять у FA й представники НАСА, свідоцтвом чого став договір на $93,3 млн.  • новини партнерів

  • не пропусти

  • магазин