Через кліматичну кризу літо може стати найнебезпечнішою порою року — The Guardian

  559

  Аномальна погода змінює традиційне ставлення до пір року, пише ZN.

  Через загострення проблеми зміни клімату людям доведеться остерігатися літа. Пора року, яку раніше вважали найсвітлішою, найтеплішою і найзатишнішою, тепер настає із тривогою про стан здоров’я людей. Літній сезон скоро перестане асоціюватися з атмосферою свята, радості та відпочинку, пише The Guardian.

  Цього тижня вперше у Великій Британії метеорологічне управління видало рекомендації щодо надзвичайної спеки. Попередження було дуже стриманим, у «британському стилі».

  Управління закликало до запобіжних заходів для захисту від шкідливих наслідків для здоров’я, особливо це стосується вразливих груп населення, оголосило попередження про тиск на водні ресурси, про потенційні відключення електроенергії та ймовірність затримки транспорту через екстремальну спеку. Враховуючи те, що протягом декількох днів температури в Британії були лише трохи вище 30 ° C, це може здатися перебільшенням ризику для людей, що живуть у набагато спекотніших регіонах світу, але це частина нової глобальної розмови про зміну клімату та пори року в період глобального потепління.

  У «центральних» широтах північної півкулі, де проживає більша частина людської популяції, червень, липень та серпень донедавна були сезоном радості, відпочинку та святкування. Це період, коли люди беруть відпустки, влаштовують весілля, проводять Олімпійські ігри та інші масові заходи. Газети та журнали вже давно заповнюють свої сторінки зображеннями дітей, котрі їдять морозиво, відпочиваючи на пляжі. Депресія не асоціюється з літом. Радіостанції наповнюють ефір енергійними сезонними хітами.

  Але нещодавно тривожна нота бурхливої ​​екстремальної погоди, яка побила рекорди спеки та опадів та вбила сотні людей, показала, що літо вже не буде таким, як завжди. Саме цього літа загострилася «агресія» кліматичної кризи майже по всьому світу.

  Три тижні тому смертельна спека на північному заході Америки побила рекорд температури. В Канади також були побиті температурні рекорди. Аномальна спека забрала щонайменше 500 життів у Британській Колумбії та американських штатах Орегон і Вашингтон. А нещодавно руйнівні потопи перетворили вулиці на річки та змусили людей ховатися від негоди у Німеччині, Польщі, Нідерландах, Чехії та Великій Британії.

  Теплові температурні рекорди були встановлені в Туреччині, Фінляндії, Естонії та інших регіонах, тоді як лісові пожежі в Сибіру та Північній Америці продовжують вирувати, наповнюючи небо токсичним димом і надсилаючи вуглецеві шлейфи в атмосферу.

  Вчені-кліматологи давно прогнозують, що екстремальна погода стане більш інтенсивною і частою внаслідок парникових газів, промисловості, вирубки лісів та інших видів діяльності людини. Рекорди аномальної спеки та рівня опадів вже встановлюються частіше, особливо літом. Це пора року, коли глобальне потепління віддаляє мешканців помірного клімату далі від зони комфорту на невизначені кліматичні території. Адаптація буде як розумовою, так і фізичною проблемою.

  Для прикладу, британці та інші «північні народи» історично звикли до нестачі сонячного світла, але у спекотних регіонах місцеві жителі навчились остерігатися сонця, залишатися в приміщенні, захищати шкіру і працювати зранку та ввечері, коли спека не досягає «екстремального рівня».

  Вчений Річард Беттс сказав, що жителі Великої Британії скоро будуть наслідувати австралійців, які характеризують спекотну сонячну погоду як «жахливу», а не «прекрасну».

  «Я думаю, що погляд на літо цілком може змінитися. Я не був би здивований, якби люди почали змінювати погляд на спекотну погоду, усвідомлюючи її небезпеку. Я все ще насолоджуюсь теплою сонячною погодою, але я більше не люблю її, і вживаю запобіжних заходів, щоб захистити себе та свою сім’ю від спеки, а також обережно ставлюся до ризиків пожежі», – сказав він.

  Пори року вже почали змінювати свої часові межі, це також порушує сільськогосподарське виробництво та життєвий цикл рослин, комах, птахів та інших видів, від яких залежить виживання людей. Пересушування ґрунтів, зміна структури вологи в повітрі та посилення посухи – все це негативно впливає на людей.

  У США сезон літніх пожеж подовжується та поглиблюється із підвищенням температури, після зими сніг тане раніше, а ґрунти та рослинність пересихають. За кожним підвищенням температури на 1 градус існує на 20% більше шансів на початок пожеж, повідомляє Центр кліматичних наук UCLA. Науковець Алекс Холл раніше прогнозував збільшення пожеж на 64% -77% у південній Каліфорнії до середини століття, але зараз він підозрює, що загроза насправді може бути більшою.

  «Каліфорнія та західні райони США є відкритим раєм для багатьох. Але останнім часом ми живемо за кошмарним сценарієм інтенсивної спеки, пожежі та забрудненого повітря. З огляду на те, що цей рік приносить чергове літо пожеж, такі аномальні явища починають здаватися нормою. Я вважаю, що це змінює уявлення про регіон», – сказав Алекс Холл.

  Вплив аномальної погоди на психічне здоров’я залишається недостатньо вивченим. Професор Девід Айзенман вивчав ймовірний вплив тривалого сезону пожеж на людей, які потрапляють «під купол» диму.

  «Якщо пожежі трапляються рідко, більшість людей стійкі, але якщо це відбувається протягом декількох місяців кожного літа, це вже інша історія. І місяці проведені під куполом диму можуть стати звичним явищем. Навіть якщо припустити, що люди у безпеці фізично, це соціальна ізоляція. Радість, яку колись приносило літо, стає все більш віддаленою», – сказав він.

  Спокій можна знайти у формі оновленої інфраструктури. Окрім підвищення рівня захисту від повені, лікарням та будинкам догляду буде потрібно більше кондиціонерів; містам потрібно більше парків, дороги доведеться проектувати так, щоб вони не «танули» в спеку.

  Вчені кажуть, що нові будівлі та громадські приміщення не повинні проектуватися на основі минулих даних про погоду, оскільки це вже не є орієнтиром.

  «Оскільки погода частіше виходить за рамки минулих норм, вона виходить і за межі того, з чим може впоратися інфраструктура. Нам терміново потрібно адаптуватися, ми значно відстаємо від змін клімату, які зараз відбуваються», – каже Беттс.  +
  +
  • новини партнерів

  • не пропусти

  • магазин