Зонд Juno допоміг знайти причину рентгенівських спалахів на Юпітері

  88

  Міжнародна група вчених розкрила таємницю полярних сяйв на Юпітері. На вивчення цього явища пішло близько сорока років, повідомляє Science Advances.

  Полярні сяйва на Юпітері є найпотужнішими в Сонячній системі. Але їх неможливо побачити вони неозброєним оком, оскільки вони проявляються на невидимих ​​для людини довжинах хвиль. Вчені дізналися про їх існування тільки в другій половині ХХ століття.

  Дослідження також показали, що сяйва викликають періодичні спалахи рентгенівського випромінювання. Автори нової наукової роботи вивчили природу цього явища.

  Вони проаналізували результати спостережень, зроблених космічним зондом Juno 16-17 липня 2017 року, протягом 26 годин. За цей час Юпітер випускав рентгенівські промені приблизно кожні 27 хвилин.

  Дані показали, що рентгенівські сплески пов’язані з коливаннями в лініях магнітного поля газового гіганта. Ці коливання генерують плазмові хвилі, що поширюються уздовж ліній магнітного поля. При цьому відбувається зіткнення важких іонів з атмосферою Юпітера і вивільнення енергії у вигляді рентгенівських променів.

  «Ми бачили, як Юпітер створював рентгенівське сяйво протягом чотирьох десятиліть, але не знали, як це відбувалося. Тепер ми встановили, що іони переносяться плазмовими хвилями», – зазначив астрофізик Вільям Данн з Університетського коледжу Лондона у Великобританії.

  Аналогічний процес відбувається на Землі. Вчені припустили, що подібне явище може статися і на інших планетах: Сатурні, Урані, Нептуні, а також поза Сонячною системою.

  Але є важлива відмінність. Якщо на Землі полярні сяйва пов’язані з сонячними частинками, то на Юпітері – з частками, які надходять з боку Іо (одного з великих супутників). Це самий вулканічно активний «місяць» в Сонячній системі. Він постійно викидає діоксид сірки, який негайно відлітає в результаті складної гравітаційної взаємодії з планетою, іонізується і утворює полум’яну хмару навколо Юпітера.

  Раніше повідомлялося, що на Юпітері помітили потужні стратосферні вихори. Їх швидкість сягає 1450 кілометрів на годину.


  • не пропусти

  • магазин