Астрономи відкрили новий тип наднових

  147

  Міжнародна група вчених на чолі з представниками Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі описала новий тип зоряного вибуху: наднову з захопленням електронів. Теоретично таке явище було описано 40 років тому, але реальні докази його існування з’явилися тільки зараз, повідомляє Nature Astronomy.

  Вважається, що такі вибухи відбуваються під час загибелі зірок – масивних червоних гігантів (SAGB). Вчені припустили, що наслідки одного з вибухів можна було спостерігати з Землі: в хроніках 1054 року збереглися описи дивного небесного «вогню».

  Раніше вважалося, що наднові діляться на два типи. Одні виникають під час вибуху зірок – білих карликів, інші – коли у масивної зірки, маса якої більш ніж в 10 разів перевищує масу Сонця, закінчується ядерне паливо, і її залізне ядро ​​руйнується, створюючи чорну діру або нейтронну зірку. Нове дослідження допомогло виявити ще один тип.

  Ці наднові припиняють злиття, коли їх ядра складаються з кисню, неону і магнію; вони недостатньо масивні, щоб створити залізо. При цьому в ядрі відбувається процес під назвою захоплення електронів. Це призводить до того, що ядро ​​зірки прогинається під власною вагою і колапсує, в результаті чого утворюється наднова.

  Вчені виявили, що наднова SN 2018zd відповідає зазначеним характеристикам: сильна втрата маси до наднової, незвичайний хімічний склад, слабкий вибух, невелика радіоактивність і ядро, багате нейтронами. Вона перебувала відносно близько, всього в 31 мільйон світлових років в галактиці NGC 2146.

  Нові дані також розкривають деякі таємниці найвідомішої наднової в минулому. У 1054 році нашої ери в галактиці Чумацький Шлях вибухнула наднова, яка, згідно з китайським і японським записам, була настільки яскравою, що її можна було бачити вдень протягом 23 днів, а вночі протягом майже двох років. Від неї залишився слід у вигляді Крабовидної туманності.

  Проаналізувавши наявну інформацію, вчені зробили висновок, що ця наднова належала до нового типу.


  • не пропусти

  • магазин