Чим загрожує Землі зміна магнітного поля?

  755

  Вчені нещодавно виявили, що зміна магнітного поля Землі тисячі років тому призвела до екологічної кризи, яка могла нагадувати «фільм-катастрофу».

  Магнітне поле нашої планети динамічне і багато разів змінювалося – коли магнітні Північний і Південний полюси міняються місцями. У нашому світі, що залежить від електроніки, такий поворот може серйозно порушити роботу комунікаційних мереж.

  Але згідно з новим дослідженням, удар може бути набагато серйознішим. Вперше вчені знайшли докази того, що зміна магнітних полюсів може мати серйозні екологічні наслідки. Їх дослідження пов’язує переворот магнітного поля близько 42 000 років тому з кліматичними потрясіннями в глобальному масштабі, які призвели до вимирання деяких видів людей і зміни нашої історії.

  Магнітосфера Землі – це магнітний бар’єр навколо планети – виникає в результаті руху розплавленого металу навколо її залізного ядра. За даними NASA, цей постійно рухомий потік рідини генерує електрику, яка в свою чергу створює силові лінії магнітного поля, що огинають планету від полюса до полюса.

  магнітне поле Землі

  Магнітне поле захищає Землю від сонячного випромінювання. На стороні планети, зверненої до Сонця, постійне бомбардування сонячними вітрами стискає магнітне поле, так що поле поширюється на відстань не більше ніж в 10 разів більше радіуса Землі. Однак на тому боці планети, яка вiдвернена від Сонця, поле простягається набагато далі в космос, утворюючи величезний «магнітосферний хвіст», який простягається за межі нашого Місяця.

  Магнітні молекули, що збереглися в вулканічних відкладеннях, повідомляють вченим коли саме в минулому відбулися зміни, ці молекули вирівняні магнітним полем в той час, коли вони були відкладені, тому вони вказують місце розташування магнітного Північного полюса.

  Нещодавно дослідники вдалися до питання, чи може відносно недавня і коротка зміна полярності, названа подією Лашамп, яка відбулася 41-42 000 років тому, бути пов’язана з іншими драматичними змінами на Землі того часу, якi раніше не зв’язували з активністю магнітосфери. Вони підозрювали, що в той час, коли наше захисне магнітне поле змінювало напрям на протилежне – і, отже, було помітно слабшим, ніж зазвичай, – сонячна і космічна радіаця могли вплинути на атмосферу настільки, щоб змінити клімат.

  Підказки в «бісквітах»

  Попередні дослідження кернів льоду Гренландії, що датуються подією Лашампа, не виявили свідчень зміни клімату. Але на цей раз дослідники звернули увагу на інше потенційне джерело кліматичних даних: дерева каурі з північної Нової Зеландії.

  Вони вирізали поперечнi перерізи, або «бісквіти», зi стовбурів і спостерігали за змінами в рівнях вуглецю 14, радіоактивної форми елемента, за період, який включав подію Лашампа. Їх аналіз виявив підвищений рівень радіоактивного вуглецю в атмосфері, коли магнітне поле слабшало.

  «Як тільки ми з’ясували точний час на основі даних каурі, ми побачили, що вони повністю збігаються з записами кліматичних і біологічних змін в усьому світі», – кажуть фахівці.

  магнітне поле Землі

  Потім автори використовували комп’ютерні моделі клімату, щоб перевірити, що могло викликати широкомасштабні кліматичні зміни і пов’язані з ними вимирання. Вони виявили, що слабке магнітне поле, що діє приблизно на 6% від його нормальної сили, може привести до серйозних кліматичних впливів «через іонізуюче випромінювання, яке сильно ушкоджує озоновий шар», – йдеться в дослідженні. Сильно іонізована атмосфера могла також викликати яскраві полярні сяйва по всьому світу і викликати часті грози.

  Вчені не можуть точно передбачити, коли може відбутися наступна зміна нашого магнітного поля. Однак деякі ознаки, такі як поточна міграція Північного полюса через район Берингового моря і ослаблення самого магнітного поля майже на 10% за останні 170 років, припускають, що новий переворот магнітних полюсів може бути ближче, ніж ми думаємо, що робить цю тему все більш актуальною.


  • не пропусти

  • магазин