Мобільники змінюють тарифи. Одні піднімають ціни, а інші навпаки – запускають бюджетні лінійки. Ми зібрали головні зміни.
За останні кілька місяців сталися, як мінімум, дві події, які впливають на тарифну політику мобільних компаній.
Так, з 1 травня цього року запрацювала послуга зміни оператора зі збереженням номера (MNP), а з 1 липня запрацював ринок електроенергії, завдяки якому ціни на електрику для підприємств, за словами експертів, можуть збільшитися на 20-30%. Витрати на електроенергію – одна з основних статей витрат у мобільному зв’язку.
Liga.Tech вирішила з’ясувати, як змінилися популярні тарифні лінійки і не поповзуть тарифи далі вгору через зростання цін на електроенергію.
Червоний – “дискаунтер”, жовтий – “premium”?
За підсумками першого кварталу вперше за кілька років у трьох стільникових компаній був зафіксований абсолютно різний ARPU (середній чек в місяць за мобільний зв’язок).
Так, lifecell зайняв чітку позицію в верхньому ціновому сегменті з ARPU в 67 грн. Київстар – явний середнячок: 60 грн в середньому в місяць витрачає його абонент. Vodafone Ukraine став бюджетним.
Але що ж ми бачимо зараз, на початку третього кварталу?
Мобільний оператор Vodafone, деякі тарифи якого до недавнього часу були одними з найнижчих, з 15 липня збільшив вартість старих пакетів лінійки Vodafone Red. Вона ще не так давно була флагманською. lifecell, чек якого був найбільшим з трійки, навпаки взявся запускати бюджетні тарифи.
Як тарифна карта виглядає зараз?
Погляньмо на діючі тарифи. Чи дійсно у Vodafone зараз найнижчі роздрібні пропозиції, а у lifecell – найвищі?
Почнемо з Vodafone. Мінімальний тариф, доступний на сайті, – Family Plus за 70 грн. Це дзвінки всередині мережі та 1 Гб в місяць (+ 1Гб / 6 місяців). Але з 1 серпня оператор піднімає ціну тарифу до 80 грн.
З 1 серпня на 10-15 грн подорожчають і тарифи актуальною лінійки SuperNet. Ряд старих тарифів лінійки Vodafone Red також подорожчають на 15-20 грн.
“Через зростання собівартості послуг зв’язку, включаючи зростання вартості електрики і інших комунальних послуг, нам довелося піти на перегляд тарифів. Крім того, для розвитку мережі необхідні регулярні інвестиції“, – пояснили підвищення в компанії.
Найнижчий тариф з нової лінійки оператора SuperNet – Start також коштує 80 грн, але пропонує набагато більше “плюшок” – 4 ГБ + 2 ГБ / 3 місяці, дзвінки всередині мережі та 80 хв дзвінків на інші мережі.
Є у оператора ще один бюджетний тариф, який оператор позиціонує для розумних годинників і датчиків, але який цілком може підійти і для невибагливого користувача. Тариф Vodafone Device S коштує 45 грн і пропонує 50 МБ інтернету в день і 50 хвилин в мережі оператора. Максимальний масовий тариф – інтернет-безліміт за 150 грн.
У Київстарі мінімальний доступний актуальний масовий тариф – Безліміт Соцмережі за 75 грн (на 4 тижні). За ці гроші абонент отримує дзвінки в середині мережі і 2 Гб інтернету, а також безлімітний трафік в Facebook, Twitter і текстові та gif-повідомлення в Facebook Messenger. Найдорожчий масовий тариф – Максимальний Безлім за 225 грн.
У lifecell низький тариф з’явився тільки в кінці березня, тобто під кінець першого кварталу. Він називається Чотири безліміти і коштує всього 40 грн (4 тижні). Тариф включає безлімітні дзвінки всередині мережі; інтернет-трафік для перегляду відео на популярних ресурсах (YouTube, Megogo, Oll.TV, Divan.TV, 1 + 1 Video) – 10 Гб, а потім зниження швидкості; безлімітне користування Facebook, мессенджерами і 100 МБ інтернету в день.
Пізніше оператор запустив ще один відносно недорогий тариф – Інтернет Спека, який коштує 60 грн і пропонує 20 ГБ мобільного інтернету і 100 хвилин голосових дзвінків всі номери по країні.
Інші тарифи у lifecell явно вище. Хайп – 100 грн за 8 Гб інтернету, Лайфхак (найдорожчий – 175 грн, 20 Гб).
Чи буде подорожчання?
У Київстарі, Vodafone і lifecell на питання, чи чекати найближчим часом підвищення тарифів, ухиляються від відповіді. Тільки в жовтому операторі відповіли більш-менш конкретно.
“Найближчим часом підвищення тарифів не планується, але коригування цін на послуги мобільного зв’язку може відбуватися в залежності від впливу основних економічних факторів“, – відзначили в прес-службі lifecell.
Що в підсумку?
Таким чином, lifecell аж до недавнього часу продавав розширені пакети з інтернетом і практично не грав з бюджетними. Але запуск послуги збереження номера при зміні оператора (MNP) на початку травня і падіння абонентської бази, мабуть, підштовхнути компанію повернутися до витоків дискаунтера і запропонувати бюджетні тарифи.
Vodafone ж навпаки набридло бути дискаунтером і він підтягує свої бюджетні тарифи ближче до дорогих.
Київстар майже два роки не міняв свої тарифи і, можливо, приберіг зміни на кінець цього року.
Ймовірно, у другому, а особливо третьому кварталі lifecell вже не буде безумовним лідером за високими цінами, а Vodafone навпаки – підтягнеться. І всі три оператора знову опиняться на приблизно одному і тому ж рівні за середнім чеком.