Велична архітектура, історична центральна частина міста, де кількість пам’яток на метр квадратний просто зашкалює, оригінальність сучасних будівель, річка, яка додає особливого шарму й романтика, яка панує буквально на кожному кроці. Прагу, безумовно, можна назвати одним з найкрасивіших міст Європи.
Як і у кожному місті, в Празі є пам’ятки, які неодмінно варто побачити кожному:
- Празький град, побудований в ІХ-Х ст. Сьогодні – це резиденція лідера країни. До слова, найбільша у світі. На території Празького граду є величний собор св. Віта, який дуже нагадує головну святиню Парижу.
- Староміська площа – саме те місце, де можна побачити оригінальні, прекрасно збережені будівлі в стилі пишного бароко, вишуканого ренесансу, романтичного рококо, суворої готики.
- Карлів міст, на якому кожен може загадати бажання. Перевірено, збувається! Одне «але», бажання можна загадувати тільки раз на рік і воно повинне бути не матеріальним.
- Вацлавська площа, яку називають основним діловим і торговим центром Праги. А ще, тут варто приділити увагу Національному музею, який нещодавно відреставрували.
- Ринок Гавела в Старому місті – саме те місце, де можна придбати сувеніри, які нагадуватимуть про візит до Праги. У період Різдвяних свят тут діє ярмарок.
- Орлой або Празькі куранти – мабуть, найвідоміший у світі годинник, відомий ще в 1410-ому році.
На лівому березі річки Влатва розташувався Празький град – величний комплекс історичних будівель на верхівці пагорба, звідки відкриваються вражаючі краєвиди на Старе місто.
Найбільший у світі діючий замковий комплекс є символом чеської столиці. Візитівкою Празького граду є готичний собор св. Віта, Вацлава і Войтеха. Ротонда Святого Віта побудована в 930 році за князя Вацлава. Через кілька століть, після численних перебудов, перетвориться на головний собор Праги та місце коронації чеських королів. Головна вежа собору, прикрашена гострими шпилями й величезним вікном-розеттою, підноситься над землею майже на 100 метрів.
У ХІІ ст. в Празькому Граді з’явився перший княжий палац у романському стилі, а земляні вали навколо Граду поступово змінювалися фортечними стінами з баштами. Нині велика частина будівель комплексу розташована в трьох дворах, у кожному з яких можна знайти для себе багато цікавого.
В цьому величезному комплексі у центрі міста Прага жили президенти і королі Чехії й Словаччини. Сьогодні – це улюблене місце туристів, гуляти яким можна декілька днів.
Старий королівський палац, картинна галерея з рідкісними роботами Рубенса і Тиціана, каплиця Святого Хреста зі старовинними фресками, виставкові зали та Імператорські стайні, Королівський сад, Райський сад, Палацовий сад, Сад на бастіоні – загалом, на території цього великого замкового комплексу розташовано більше 50 унікальних об’єктів, які є пам’ятками історії та архітектури різних епох.
Тут також можна побачити: «Золоту вуличку»; тронний зал для правлячих королів Богемії; видатну Базиліку Св. Георгія; Чеський художній музей; музей іграшок, де є дуже рідкісні старовинні екземпляри; а ще – поблизу Празького граду є і палацова варта, як у Лондоні.
Працює Празький град щоденно, вхід – вільний. Дістатися можна пішки або ж доїхати на трамваї.
Будівництво Карлового моста, який є одним із найстаріших в Центральній Європі, розпочалося у роки правління великого Карла IV, а закінчилося тільки в XV-ому ст.
За легендою, король Карл IV перед його будівництвом звернувся до астрологів, які вирахували, у який рік, день та о котрій годині потрібно закласти перший камінь, аби міст стояв вічно.
Сьогодні міст має більше 500 метрів завдовжки й 10-ти завширшки і є виключно пішохідним, тут люблять гуляти туристи й закохані пари, які біля однієї із веж прикріпляють, як символ свого кохання.
На Карловому мосту є 30 статуй святих, які виконано в стилі бароко. Тут жінки просять про міцну сім’ю, а до свого покровителя часто звертаються студенти-правники. Кожна статуя має свою легенду. Зокрема, Франциск Ассизький зображений з двома ангелами, а на його постаменті викарбувано напис «святому Франциску Ассизькому за чудесний порятунок імператора Франца Йосифа в 1853 році» (угорський революціонер завдав монарху удар ножем в шию, від якого його врятував золотий комір уніформи).
Та, найстаріша і найпопулярніша із скульптур Карлового моста — святого Яна Непомуцького, адже саме тут потрібно загадувати заповітне бажання, яке обов’язково здійсниться.
Пам’ятник Карлу ІV Люксембурзькому – імператору Священної Римської імперії, королю Німеччини і Чехії, розташований на площі біля входу до Карлового мосту.
Карл, який став королем в 30 років, підтримував нове і передове, протегував науку й мистецтво, будував замки та міста. В 1348-ому році він заснував університет у Празі, що сьогодні є одним з найпопулярніших в світі.
Бронзовий пам’ятник чеху, який досі залишається одним із найулюбленіших державних діячів, встановили з нагоди 500-ї річниці заснування університету. Скульптуру виконав німецький митець Ернст Юліус Хенель. За задумом, Карл тримає у руці указ 📜 про заснування університету з чотирма факультетами: теологічним, медичним, філософським й права. Відтак, нижче статуї Карла розміщено чотири бронзові фігури, які символізують кожен із факультетів .
Зображення Празьких курантів можна побачити на численних малюнках і картинах художників, адже це ще одна справжня окраса й один із символів Праги.
Унікальний годинник не просто показує час. Коли б’ють куранти, відбувається невелика вистава за участі 12-х апостолів, смерті, янгола та фігур, що уособлюють людські гріхи, а на довершення вистави кукурікає півень.
На Староміській площі цей годинник встановили в 1410-ому році. Його виготовили годиникарі Мікулаш Кадан та Ян Шиндель. У XVII-ому ст. до оздоби Празьких курантів додали рухомі фігурки.
Годинник показує роки, місяці, дні та години, час сходу і заходу Сонця, час сходу й заходу Місяця, а також положення знаків зодіаку.
У центрі циферблату розташована Земля, а довкола якої обертається Сонце.
Окрім того, у Празі є найвужча вуличка світу, «танцюючий» будинок, сотні храмів і скульптур видатних діячів та святих, які неодмінно варто побачити кожному!
Автор Інна Ткаченко спеціально для ВСВІТІ
А ще, у Празі навіть взимку цвітуть квіти!