Скільки українських мігрантів перебувають за кордоном через війну

    1166

    Станом на кінець травня 2025 року, за межами України через повномасштабну війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів, без урахування тих, хто знаходиться в росії. З них 4,2 мільйона мають статус тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу. Про це повідомив Національний банк України, посилаючись на дослідження своїх фахівців.

    Згідно з даними Євростату, найбільше статусів тимчасового захисту українцям надали Німеччина (майже 1,2 млн осіб), Польща (987 тис. осіб), Чехія (371 тис. осіб) та Іспанія (236 тис.). Понад 100 тисяч українців зареєстровано також у Румунії, Італії, Словаччині, Нідерландах та Ірландії. Основними чинниками вибору країни призначення, за опитуванням REACH у 2022 році, були наявність родини чи друзів (39%), близькість до України (31%) та поради в центрах прийому (17%).

    Рівень зайнятості українських мігрантів у 2024 році значно зріс порівняно з 2023 роком, підвищившись на 9 відсоткових пунктів на регіональному рівні до 64%. Цей показник лише на 7 відсоткових пунктів нижчий від середнього значення зайнятості для населення приймаючих країн. Найнижчий рівень зайнятості спостерігається в державах з високими соціальними виплатами, а більшість людей з тимчасовим захистом досі працюють на низькокваліфікованих посадах.

    Хоча на початку повномасштабного вторгнення 87% мігрантів становили жінки з дітьми (65% працездатного віку), останнім часом серед мігрантів зростає кількість чоловіків. Частину з них становлять так звані квазітрудові мігранти, які виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи. Це призводить до збільшення працевлаштування та відновлення доходів мігрантів майже до довоєнного рівня.

    Зростання рівня зайнятості зумовлює скорочення витрат українців з українських карток за кордоном: середньомісячні обсяги операцій у торговельних мережах скоротилися з 550 мільйонів доларів США у 2024 році до 485 мільйонів доларів США у першому кварталі 2025 року. Обсяги зняття готівки за кордоном залишаються стабільними з липня 2023 року, чому сприяли заходи фінансового моніторингу та звуження різниці між офіційним та готівковим курсами.

    В Україні також створено громадську організацію «Офіс міграційної політики», яка акумулюватиме досвід та аналітику для сприяння поверненню українців з-за кордону та зменшенню трудової міграції.



    • інші новини